Trwa ładowanie...
ycipk-1yzgcd

Amnesty International: ukraiński batalion Ajdar dopuszczał się nadużyć

Organizacja Amnesty International wezwała władze w Kijowie do "powstrzymania zbrodni wojennych popełnianych przez ochotniczy batalion Ajdar i rozliczenia winnych". AI opublikowała także dokument, w którym - jak przekazała w komunikacie dla mediów - przedstawia dowody na porwania, bezprawne przetrzymywanie, złe traktowanie, kradzieże, szantaże i możliwe przeprowadzanie egzekucji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amnesty International: ukraiński batalion Ajdar dopuszczał się nadużyć
(AFP, Fot: Anatoliy Boyko)
ycipk-1yzgcd

- Ukraińskie władze nie mogą powielać bezprawia i nadużyć, które występowały na terenach wcześniej kontrolowanych przez separatystów - powiedział sekretarz generalny AI Salil Shetty, który spotkał się w poniedziałek z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Wezwał on Kijów do powstrzymania zbrodni, jakich mieli się dopuścić członkowie ochotniczego batalionu, walczącego u boku ukraińskich wojsk.

Premier Ukrainy w imieniu rządu zobowiązał się do pociągnięcia winnych nadużyć do odpowiedzialności. - Będziemy trzymać (ukraiński rząd - red.) za słowo - powiedział Salil Shetty.

"Złamali mi szczękę, zakleili oczy taśmą"

ycipk-1yzgcd

AI opublikowała także raport o tytule: "Nadużycia i zbrodnie wojenne popełnione w północnej części regionu ługańskiego przez ochotniczy batalion Ajdar". Jak podkreśla organizacja, dokument opisuje przypadki m.in. porwań, kradzieży i wymuszeń, których dopuścić się mieli członkowie ochotniczej jednostki. Organizacja podkreśla, że mogło także dochodzić do egzekucji.

Raport powstał na podstawie rozmów z ofiarami i świadkami takich zdarzeń, a także przedstawicielami lokalnych władz, policji, dowódcami wojskowymi i walczącymi w szeregach batalionu Ajdar. Według obrońców praw człowieka ci ostatni działali praktycznie poza kontrolą ukraińskich sił zbrojnych, choć formalnie to ich dowództwu podlegają.

- Złamali mi szczękę... Kiedy krzyczeli "leż na ziemi", jeden z nich kopnął mnie. Zakleili mi oczy taśmą, związali nią też ręce - opisał AI moment swojego zatrzymania pod koniec sierpnia tego roku górnik z Nowodrużeska "Andriej" (organizacja zmieniła imiona swoich świadków w raporcie, gdyż obawiali się oni zemsty). Mężczyzna był potem przesłuchiwany. Przyznał, że nie był już bity, choć słyszał krzyki z innych pokoi.

Chory na raka płuc "Andriej" został wypuszczony następnego dnia, a po interwencji lokalnej policji zwrócono mu część jego zarekwirowanych rzeczy osobistych. Nie oddano jednak m.in. portfela z kartami bankowymi. Mężczyzna dostał później automatyczne powiadomienie na swój telefon komórkowy o próbie obciążenia karty.

ycipk-1yzgcd

O kradzieży poinformował AI także inny mieszkaniec wschodniej Ukrainy, biznesmen "Yevhen". Według jego opowieści, miał on zostać zatrzymany na nieczynnej stacji benzynowej w okolicach Starobilska, gdzie szukał toalety. Zabrano jego samochód, ok. 1700 euro w gotówce, które miał przy sobie, telefony komórkowe i złotą biżuterię. "Yevhen" był przesłuchiwany, bity, a w końcu rzekomo zaproponowano mu uwolnienie w zamian za okup. Mężczyzna przyznał, że nie ma nic, poza pieniędzmi, które już mu odebrano. W końcu go wypuszczono.

AI opisała również przypadek brutalnej próby zatrzymania podejrzanego o przynależność do grupy separatystów, podczas której ranna została 82-letnia kobieta.

AI: wyjaśnić status batalionów ochotniczych

Jak informuje AI w raporcie, organizacja została zapewniona przez wysokiego rangą oficera wojsk, który operuje w regionie, gdzie miało dojść do nadużyć, że przesłał on do ukraińskiego ministerstwa obrony raport w sprawie ochotniczych batalionów. Już na początku sierpnia powołano dwie komisje do inspekcji w batalionie Ajdar, jednak ich rekomendacje ws. reorganizacji jednostki miały do dziś nie zostać wdrożone.

ycipk-1yzgcd

Obrońcy praw człowieka wezwali Kijów, by wyjaśnił status prawny ochotniczych batalionów tak, by podlegały one odpowiedniej linii dowodzenia i kontroli.

Źródła: Amnesty International, WP.PL.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1yzgcd

ycipk-1yzgcd
ycipk-1yzgcd