ŚwiatAmnesty International Polska: ubolewamy z powodu egzekucji Husajna

Amnesty International Polska: ubolewamy z powodu egzekucji Husajna

Amnesty International Polska (AI) ubolewa z
powodu wykonania wyroku śmierci na Saddamie Husajnie.

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/egzekucja-saddama-husajna-6038635943535233g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/egzekucja-saddama-husajna-6038635943535233g )
Egzekucja Saddama Husajna

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/saddam-w-cieniu-szubienicy-6038715807802497g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/saddam-w-cieniu-szubienicy-6038715807802497g )
Saddam w cieniu szubienicy

"24 z 44 raportów rocznych Amnesty International dokumentuje zbrodnie Saddama Husajna. Mimo to ubolewamy z powodu wykonania na nim wyroku śmierci" - czytamy liście podpisanym przez koordynatora kampanii Amnesty International Polska Wojciecha Makowskiego.

AI uważa, że kara śmierci jest karą okrutną i poniżającą, której nie da się pogodzić z prawem każdego człowieka do życia i nie można nazwać jej sprawiedliwością.

"Saddam Husajn powinien mieć rzetelny proces bez kary śmierci. Wtedy mielibyśmy poczucie, że prawa człowieka i poszanowanie niezbywalnej ludzkiej godności zatriumfowały. Teraz takiego poczucia mieć nie możemy" - uważa Wojciech Makowski.

Według AI niezależność i bezstronność sądu orzekającego w sprawie Saddama Husajna podważyły polityczne naciski. Skłoniły one pierwszego przewodniczącego składu sędziowskiego do rezygnacji oraz zablokowały nominację kolejnego. Sąd nie zdołał zapewnić należytych warunków, gwarantujących bezpieczeństwo świadków i adwokatów w procesie - przed egzekucją Saddama zostało zamordowanych trzech jego adwokatów - przypomina w swoim liście Amnesty.

AI dodaje, że oskarżonemu odmówiono dostępu do prawnika w trakcie pierwszego roku od jego pojmania. A skargi adwokatów byłego dyktatora odnośnie procedur procesowych - zdaniem Amnesty - nie były w sposób adekwatny rozpatrywane przez Trybunał. Dlatego AI oczekiwała, że apelacja doprowadzi do powtórzenia procesu.

"Proponowaliśmy również kooptację sędziów międzynarodowych do irackiego Trybunału lub oddanie sprawy pod jurysdykcję trybunału międzynarodowego, co sugerowała we wrześniu Grupa Robocza ds. Arbitralnych Zatrzymań ONZ" - pisze Makowski. Amnesty potępiła odrzucenie apelacji 26 grudnia.

We wtorek sąd apelacyjny podtrzymał wyrok śmierci dla 69-letniego Saddama Husajna za doprowadzenie do masakry 148 szyitów, zgładzonych w odwecie za nieudany zamach na jego życie w 1982 roku w miejscowości Dudżail. Były iracki dyktator został stracony w sobotę około godz. 6 rano (4 rano czasu polskiego) w Bagdadzie.

Według danych AI, na świecie obecnie jest 129 krajów, w których zniesiono karę śmierci w prawie lub w praktyce i 69, które nadal ja stosują. Trend abolicjonistyczny pojawia się również w krajach arabskich - kary śmierci nie stosują Algieria, Maroko i Tunezja.

Źródło artykułu:PAP
wyrokirakegzekucja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)