PolskaAmnesty International już 50 lat pomaga potrzebującym

Amnesty International już 50 lat pomaga potrzebującym

Amnesty International nieprzerwanie od 50 lat działa na rzecz osób niesłusznie skazanych i znajdujących się w niebezpieczeństwie. Pomoc ludzi dobrej woli, którzy wspierają jej wysiłki, umożliwia tworzenie nowych narzędzi dla sprawdzonej metody - pisania listów i wysyłania petycji.

23.03.2012 | aktual.: 05.04.2012 13:43

W tym roku pieniądze zebrane z akcji 1% zostaną przeznaczone przez Amnesty International na rozwój działań i narzędzi, które pozwolą na szybszą i skuteczniejszą pomoc osobom zagrożonym (więźniom sumienia, osobom zagrożonym karą śmierci, obrońcom praw człowieka w niebezpieczeństwie), m.in. poprzez rozwijanie obecności organizacji w Internecie.

Pomysł wysyłania przez zwykłych obywateli listów w obronie praw człowieka powstał 50 lat temu. Po otrzymaniu wstrząsającej wiadomości o uwięzieniu dwóch portugalskich studentek za samo wzniesienie toastu za wolność, brytyjski prawnik, Peter Benenson, 28 maja 1961 roku opublikował w gazecie "The Observer" artykuł Zapomniani więźniowie (Forgotten Prisoners). Artykuł przyczynił się do rozpoczęcia kampanii na światową skalę, którą nazwano "Apelem o amnestię". Artykuł został opublikowany w gazetach na całym świecie jako wezwanie do działania. Tak zaczyna się historia Amnesty International.

W Polsce w 1975 roku do Amnesty przystąpił, wraz z kolegą, Emil Morgiewicz, działacz opozycyjnej organizacji "Ruch" i Komitetu Obrony Robotników. W latach 70. wraz z grupą działaczy opozycji tworzyli nieformalną grupę Amnesty International w Polsce, zbierając podpisy na ulicach polskich miast pod petycjami najważniejszych kampanii - przeciwko karze śmierci i przeciwko torturom.

Powstanie oficjalnych struktur Amnesty w Polsce było jednak możliwe dopiero w czasach transformacji. W 1990 roku założycielami Amnesty International Polska byli działacze "Solidarności", organizacji "Wolność i Pokój" oraz prawnicy z Gdańska, którzy bronili więźniów politycznych.

Od tamtej pory tysiące ludzi wspiera Amnesty International nie tylko w świecie rzeczywistym, ale również przez Internet, podpisując elektroniczne petycje, śledząc profil organizacji na Facebooku, rozpowszechniając za pomocą mediów społecznościowych informacje o nowych akcjach.

Przekazanie 1 % podatku na Stowarzyszenie Amnesty International umożliwi organizacji kontynuowanie działalności i stworzenie nowoczesnych narzędzi, by szybciej i skuteczniej pomagać potrzebującym.

STOWARZYSZENIE AMNESTY INTERNATIONAL - KRS 0000 11 06 95 - www.amnesty.org.pl/1procent

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)