Trwa ładowanie...
d2g6jz1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Amnesty International: Boko Haram w Nigerii uprowadziło 2 tys. dziewcząt i kobiet

Od stycznia tego roku ugrupowanie islamistyczne Boko Haram z Nigerii uprowadziło co najmniej dwa tysiące dziewcząt i kobiet - informuje organizacja Amnesty International, rok po porwaniu ponad 270 uczennic z liceum w mieście Chibok w stanie Borno.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Boko Haram
Boko Haram (AFP)
d2g6jz1

14 kwietnia mija dokładnie rok od uprowadzenia dziewcząt, głównie chrześcijanek, przez około 50 uzbrojonych ludzi, którzy przyjechali do Chibok 50 ciężarówkami. Zakładniczki zostały wywiezione do lasu Sambisa, bastionu Boko Haram. W sumie w ręce porywaczy trafiło 276 dziewcząt, w wieku od 12 do 17 lat. Kilkudziesięciu udało się uciec, ale los 219 uczennic pozostaje nieznany.

Organizacja praw człowieka w liczącym 90 stron raporcie powołuje się na zeznania kilkudziesięciu świadków i kobiet, którym właśnie udało się uciec z rąk porywaczy.

Amnesty International (AI) pisze w dokumencie o 38 przypadkach masowych porwań. "Trudno ocenić, ile osób zostało uprowadzonych przez Boko Haram, ale liczba porwanych kobiet i dziewcząt z pewnością przewyższa dwa tysiące" - zastrzega.

d2g6jz1

Organizacja powołuje się na wysokiej rangi źródło wojskowe, które potwierdziło, że zakładniczki z Chibok zostały podzielone na trzy lub cztery grupy i są przetrzymywane w różnych obozach Boko Haram. Niektóre znajdują się w lesie Sambisa w stanie Borno, inne wokół Jeziora Czad i w rejonie łańcucha górskiego oddzielającego Nigerię i Kamerun, a około 70 zostało wywiezione do sąsiadującego z Nigerią Czadu.

Amnesty przytacza wypowiedź 19-latki, która została uprowadzona we wrześniu 2014 roku podczas wesela, wraz z panną młodą i jej siostrą. Kobiety były przetrzymywane w obozie szkoleniowym Boko Haram w Madagali wraz z setkami innych kobiet-bojowniczek.

- Byłam wśród kobiet, które uczyły się strzelać. Byłam również szkolona, jak stosować bomby i atakować wioski - opowiedziała anonimowo kobieta, która została kilkakrotnie zgwałcona. Jak dodała w rozmowie z AI, te kobiety, które nie chciały walczyć, ani przejść na islam, skończyły w masowym grobie. Również wielu mężczyzn, którzy nie chcieli przystać do Boko Haram, zostało zabitych.

- Te przeraźliwe egzekucje, przemoc seksualna, rekrutowanie dzieci to wszystko są zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości i muszą być ścigane - powiedział Reuterowi autor raportu Daniel Eyre.

d2g6jz1

Nigeryjska armia już w przeszłości komunikowała, że wie, gdzie znajdują się porwane, ale twierdzi, że operacja ich odbicia byłaby zbyt ryzykowna. Nic też nie wiadomo o żadnych hipotetycznych negocjacjach prowadzonych z islamistycznym ugrupowaniem.

Od wyemitowania filmu wideo w maju 2014 r. do tej pory nie ma żadnych informacji, czy zakładniczki żyją. Przywódca Boko Haram Abubakar Shekau ogłosił wówczas w nagraniu, że porywacze zamierzają poślubić zakładniczki i traktować je jak niewolnice. Nieco później w kolejnym wideo pokazano ok. 130 dziewcząt, w muzułmańskich zasłonach, recytujących wersety Koranu. Emir Shekau zażądał wówczas uwolnienia przez władze więźniów Boko Haram w zamian za licealistki z Chibok.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęło już wiele tysięcy osób, w tym ponad 15 tys. od 2012 roku. Licząca 170 mln ludność Nigerii jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

Nigeryjska armia odniosła ostatnio serię zwycięstw nad dżihadystami. Wojsko informowało niedawno, że nie kontrolują już oni żadnych miejskich ośrodków w Yobe i Adamawa, czyli w dwóch z trzech stanów północno-wschodniej Nigerii najbardziej dotkniętych islamistyczną rebelią. Zapowiedziano też, że wkrótce wyzwolony zostanie trzeci stan, Borno.

d2g6jz1

Podziel się opinią

Share

d2g6jz1

d2g6jz1
Więcej tematów