Trwa ładowanie...
d2zati6

Amnesty International: 1457 egzekucji na więźniach w 2000 r.


(Inf. własna)

d2zati6
d2zati6

W 2000 r. wymierzono karę śmierci wobec 1457 więźniów w 28 krajach. Karę tę orzeczono w stosunku do 3 058 osób - wynika z opublikowanego w środę raportu Amnesty International. Zdaniem AI, rzeczywiste liczby są znacznie większe.

Raport o przestrzeganiu praw człowieka w 144 krajach świata, w tym Polsce, zaprezentowano z okazji 40. rocznicy powstania tej organizacji.

Raport stwierdza, że egzekucje pozasądowe wykonano w 61 krajach. Ludzie zaginęłi w 30 państwach, a w 125 miały miejsce przypadki stosowania tortur bądź znęcania się przez organa bezpieczeństwa, policję i inne służby państwowe. Przypadki samowolnego zatrzymania lub aresztowania zanotowano w większości państw na wszystkich kontynentach. Najgorzej pod tym wzgledem jest w Afryce.

W 125 krajach zanotowano przypadki stosowania tortur lub znęcania się nad ludźmi przez organa bezpieczeństwa, policję lub inne służby państwowe.

d2zati6

W Polsce najbardziej niepokojące dla organizacji były samowolne zatrzymania i maltretowanie w izbach wytrzeźwień. Władze tolerowały - twierdzi organizacja w swym raporcie - przypadki znęcania się nad rekrutami w armii. Nie byli też należycie chronieni w naszym kraju przed przemocą na tle rasowym niektórzy Romowie.

Nasze 40. urodziny świętujemy ze smutkiem. Wolelibyśmy nie obchodzić już więcej żadnych rocznic, bo to oznaczałoby, że nie nie jesteśmy już potrzebni - powiedział Bogusław Stanisławski, prezes polskiej grupy AI. Jego zdaniem, prawa człowieka są obecnie naruszane częściej, niż 40 lat temu, kiedy powstała organizacja. Przyczyniła się do tego narastająca liczba konfliktów zbrojnych oraz globalizacja - która, według AI, z jednej strony wpływa na gospodarczy rozwój różnych zakątków świata, z drugiej jednak pogłębia nierówności społeczne.

28 maja 1961 r. w brytyjskim "The Observer" ukazał się artykuł Petera Benensona "Zapomniani więźniowie" - z gorącym apelem o pisanie listów do rządu Portugalii w sprawie uwolnienia dwóch studentów, skazanych na wiele lat więzienia za publiczne wzniesienie toastu "za wolność". To dało początek organizacji Amnesty International.

AI jest światowym ruchem, działającym na rzecz zapobiegania naruszeniom fundamentalnych praw człowieka. Sprzeciwia się okrucieństwom popełnianym przez organizacje opozycyjne: braniu zakładników, torturom, zabijaniu uwięzionych, popełnianiu morderstw.

Organizacja liczy ponad 1 000 000 członków i sympatyków w ponad 170 krajach i jednostkach terytorialnych. W Międzynarodowym Sekretariacie AI zarejestrowanych jest ponad 4 300 lokalnych grup AI, działających w 89 krajach Afryki, obu Ameryk, Azji, Europy i Bliskiego Wschodu; obok nich działa kilka tysięcy grup AI w szkołach i na uniwersytetach. (aso, mk)

d2zati6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zati6
Więcej tematów