Amina Lawal nie będzie ukamienowana
Islamski sąd apelacyjny
w północnej Nigerii uniewinnił Aminę Lawal - samotną
matkę, skazaną w marcu 2002 na śmierć przez ukamienowanie za
cudzołóstwo. Sąd apelacyjny wskazał na błędy w toku
dotychczasowego postępowania sądowego.
25.09.2003 | aktual.: 25.09.2003 14:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
31-letnia Amina Lawal, która urodziła dziecko, choć jest rozwiedziona, miała zostać ukamienowana po styczniu 2004 r., tj. kiedy przestanie karmić piersią swą 8-miesięczną obecnie córeczkę Wasilę.
W roku 2000 w północnej Nigerii przywrócono szariat (prawo koraniczne). Według tego prawa, kobieta już raz zamężna, jeśli nawet jest potem rozwiedziona, popełnia cudzołóstwo, utrzymując kontakty seksualne z innymi mężczyznami.
Stany w północnej Nigerii zamieszkane są głównie przez muzułmanów. Stosowanie prawa koranicznego doprowadziło tam do poważnych napięć. W starciach mniejszości chrześcijańskiej z muzułmanami w 2001 r. zginęło kilka tysięcy ludzi.
W marcu 2002 r., uginając się pod presją światowej opinii publicznej, nigeryjski stanowy sąd apelacyjny ułaskawił inną oskarżoną o cudzołóstwo Nigeryjkę, Safiję Hussaini. Sąd pierwszej instancji nie wziął pod uwagę zeznania Safii, że została zgwałcona. Była ona pierwszą kobietą skazaną na ukamienowanie za cudzołóstwo od chwili wprowadzenia szariatu na północy kraju.
Sąd apelacyjny w Katsinie uznał, że Aminie Lawal nie zapewniono możliwości obrony. Zwrócono uwagę, że nie została przyłapana in flagranti i że nie dano jej dość czasu na zrozumienie zarzutów. Sąd wytknął też błędy proceduralne w poprzednich instancjach, m.in. wydanie pierwszego wyroku skazującego przez jednego sędziego, podczas gdy powinno ich być trzech.