Amerykańskie wyróżnienie dla astrofizyka prof. Paczyńskiego
Polski astrofizyk pracujący na amerykańskim
Uniwersytecie Princeton, Bohdan Paczyński, został uhonorowany
prestiżową nagrodą Norris Russell Lectureship. Przyznaje ją
corocznie Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne.
31.01.2006 | aktual.: 31.01.2006 13:52
Nagrodę przyznano Paczyńskiemu za jego wkład w różne badania astronomiczne - m.in. nad ewolucją układów gwiezdnych i naturą rozbłysków promieni gamma oraz badania z zakresu kosmologii.
Prof. Paczyński jest też twórcą metody mikrosoczewkowania grawitacyjnego - umożliwiającej odkrywanie odległych planet i innych obiektów jakie mogą istnieć w naszej galaktyce. To obecnie jedyna stosowana metoda, przy pomocy której możliwe jest odkrycie planety - "bliźniaczki" Ziemi.
Ostatnie odkrycie małomasywnej planety, które opisano w poprzednim numerze tygodnika "Nature", również zostało dokonane przy pomocy mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Współodkrywcami tej planety są polscy astronomowie z zespołu OGLE, który założył Paczyński wraz z prof. Andrzejem Udalskim (kierującym obecnie tym zespołem).
Prof. Bohdan Paczyński urodził się w Wilnie w roku 1940. Studiował i doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 20 lat pracował w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Po wprowadzeniu stanu wojennego zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Od 1982 r. jest związany z Uniwersytetem w Princeton.