Amerykańskie wyróżnienie dla astrofizyka prof. Paczyńskiego
Polski astrofizyk pracujący na amerykańskim
Uniwersytecie Princeton, Bohdan Paczyński, został uhonorowany
prestiżową nagrodą Norris Russell Lectureship. Przyznaje ją
corocznie Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne.
Nagrodę przyznano Paczyńskiemu za jego wkład w różne badania astronomiczne - m.in. nad ewolucją układów gwiezdnych i naturą rozbłysków promieni gamma oraz badania z zakresu kosmologii.
Prof. Paczyński jest też twórcą metody mikrosoczewkowania grawitacyjnego - umożliwiającej odkrywanie odległych planet i innych obiektów jakie mogą istnieć w naszej galaktyce. To obecnie jedyna stosowana metoda, przy pomocy której możliwe jest odkrycie planety - "bliźniaczki" Ziemi.
Ostatnie odkrycie małomasywnej planety, które opisano w poprzednim numerze tygodnika "Nature", również zostało dokonane przy pomocy mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Współodkrywcami tej planety są polscy astronomowie z zespołu OGLE, który założył Paczyński wraz z prof. Andrzejem Udalskim (kierującym obecnie tym zespołem).
Prof. Bohdan Paczyński urodził się w Wilnie w roku 1940. Studiował i doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 20 lat pracował w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Po wprowadzeniu stanu wojennego zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Od 1982 r. jest związany z Uniwersytetem w Princeton.