Amerykańskie czołgi na froncie. Ukraińcy stracili już pięć Abramsów
Siły rosyjskie zniszczyły pięć głównych czołgów bojowych M1 Abrams z 31 wysłanych na Ukrainę z USA jesienią ubiegłego roku - pisze "The New York Times", powołując się na informacje od wysokiego rangą urzędnika USA.
Rosjanie mieli zniszczyć już pięć Abramsów, które trafiły do Ukrainy jesienią 2023 roku. Pułkownik Markus Reisner, który śledzi sposób użycia - i utraty - broni podczas wojny w Ukrainie, twierdzi także, że co najmniej trzy inne czołgi zostały poważnie uszkodzone od czasu wysłania na front na początku 2024 roku.
Według Oryx, wojskowego serwisu analitycznego, który liczy straty wyłącznie na podstawie dowodów wizualnych, od początku inwazji na pełną skalę zniszczono lub zdobyto łącznie 796 ukraińskich czołgów bojowych. Rosjanie natomiast mieli stracić 2900 czołgów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojna w Ukrainie a bezpieczeństwo Polski w Unii. "Trzeba dokonać wyboru"
Do niszczenia czołgów w Ukrainie używa się dronów
NYT twierdzi, że podczas tego konfliktu na dużo większą skalę niż dotychczas zaczęto używać dronów do niszczenia czołgów.
"Walka dronów w Ukrainie, która zmienia współczesne metody wojenne, zaczęła zbierać żniwo na jednym z najpotężniejszych symboli amerykańskiej potęgi militarnej - czołgu" - pisze "The New York Times". W ocenie autorów tekstu to może zupełnie zmienić sposób wykorzystywania czołgów.
NYT zwraca uwagę, że do tej pory czołgi były głównym celem min, urządzeń wybuchowych, granatów o napędzie rakietowym i przeciwpancernych pocisków kierowanych.
"Drony, których obecnie używa się przeciwko czołgom w Ukrainie, są jeszcze dokładniejsze. Nazywane dronami z widokiem pierwszoosobowym, w skrócie FPV, są wyposażone w kamerę, która przesyła w czasie rzeczywistym obrazy z powrotem do kontrolera, który może skierować je do odpowiedniego miejsca. Uderzyły czołgi w ich najbardziej wrażliwe punkty" - czytamy w analizie "NYT".
PRZECZYTAJ TAKŻE: Amerykanie alarmują. Przypuszczają, co planuje Rosja
Źródło: "The New York Times"