ŚwiatAmerykańskie bombowce strategiczne B-52 nad Koreą Południową

Amerykańskie bombowce strategiczne B‑52 nad Koreą Południową

Siły powietrzne USA wysłały nad Koreę Południową zdolne do przenoszenia broni nuklearnej bombowce strategiczne B-52. Według amerykańskiej armii jest to odpowiedź na zaostrzającą się retorykę Korei Północnej - donosi BBC News.

Amerykańskie bombowce strategiczne B-52 nad Koreą Południową
Źródło zdjęć: © AFP | USAF Files

Stany Zjednoczone poinformowały, że lot bombowców B-52 nad południową częścią Półwyspu Koreańskiego odbył się 8 marca. Kolejny miał miejsce we wtorek.

BBC News podkreśla, że nie po raz pierwszy samoloty te zostały użyte w ramach wielkich dorocznych manewrów sił USA i Korei Południowej. - Zwracamy uwagę na fakt, że rozszerzyliśmy nasze możliwości odstraszania. Uważamy, że w obliczu ostatniej retoryki Korei Północnej ważne jest, aby to zademonstrować - powiedział rzecznik Pentagonu George Little.

- W czasie, gdy Korea Północna grozi Korei Południowej atakiem nuklearnym, ćwiczenia z udziałem B-52 mają znaczenie, ponieważ pokazują zaangażowanie USA w zapewnienie atomowego parasola nad Półwyspem Koreańskim - oświadczył z kolei południowokoreański minister obrony Kim Min-seok.

W czasach zimnej wojny bombowiec strategiczny B-52 Stratofortress był trzonem amerykańskich sił nuklearnych, ale w historii zapisał się jako skuteczny bombowiec konwencjonalny, biorąc udział niemal we wszystkich wojnach prowadzonych przez Waszyngton.

Obecnie Stany Zjednoczone utrzymują ponad 80 tych maszyn i zamierzają z nich korzystać co najmniej do 2045 roku, czyli 90 lat od wejścia do służby. Będzie to swoisty rekord w historii lotnictwa wojskowego.

Napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim

Od kilku miesięcy rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Wszystko zaczęło się w grudniu ubiegłego roku, gdy Phenian umieścił własnego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Społeczność międzynarodowa uznała wystrzelenie satelity za zakamuflowaną próbę pocisku balistycznego dalekiego zasięgu, czego zabrania Korei Północnej rezolucja ONZ. Niespełna dwa miesiące później komunistyczny reżim przeprowadził kolejną, trzecią już próbę jądrową.

W odpowiedzi Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Koreę Północną nowy pakiet sankcji, które tylko rozsierdziły władze w Phenianie i doprowadziły do zaostrzenia wojowniczej retoryki. W ostatnich tygodniach kością niezgody są przeprowadzane co roku wielkie wspólne manewry Korei Południowej i USA.

W ubiegłym tygodniu Phenian zerwał na początku tygodnia zawieszenie broni, które 60 lat temu zakończyło wojnę między Północą i Południem. Jednak mimo gróźb manewry rozpoczęły się zgodnie z planem.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)