ŚwiatAmerykański żołnierz, który zapobiegł atakowi w pociągu, myśli o polityce

Amerykański żołnierz, który zapobiegł atakowi w pociągu, myśli o polityce

• Spencer Stone: postrzegam politykę jako coś interesującego
• 23-latek nie wyklucza, że po odejściu z armii USA wystartuje w wyborach
• Żołnierz w sierpniu 2005 roku obezwładnił uzbrojonego mężczyznę we Francji
• Zamachowiec zaatakował w pociągu Amsterdam-Paryż

Amerykański żołnierz, który zapobiegł atakowi w pociągu, myśli o polityce
Źródło zdjęć: © FORUM/REUTERS/Max Whittaker

12.01.2016 | aktual.: 12.01.2016 08:31

Amerykański żołnierz, który udaremnił zamach w pociągu na trasie Amsterdam-Paryż w sierpniu 2015 roku, na zaproszenie Pierwszej Damy Michelle Obamy wysłucha we wtorek prezydenckiego orędzia o stanie państwa. Nie wykluczył, że sam zaangażuje się w politykę.

23-letni Spencer Stone zamierza wkrótce zakończyć karierę w lotnictwie i podjąć studia. Jak oznajmił, "po wyjściu z armii nie wyklucza kariery politycznej" - poinformowała agencja Associated Press.

- Przebywając w otoczeniu rozmaitych polityków, spotykając ich, postrzegam politykę jako coś interesującego - wyjaśnił. Dodał jednak, że jeszcze za wcześnie, aby taką decyzję uznać za ostateczną.

Stone, który jest żołnierzem sił powietrznych, oraz dwaj jego koledzy, również żołnierze, zasłynęli bohaterską postawą, gdy pod koniec sierpnia 2015 roku obezwładnili uzbrojonego mężczyznę w pociągu Thalys na trasie Amsterdam-Paryż, zapobiegając zamachowi. Przebywali wówczas w Europie na urlopie.

Za okazaną odwagę Amerykanie zostali odznaczeni przez prezydenta Francji Francois Hollande'a najwyższym francuskim odznaczeniem - Legią Honorową. W USA Stone, który podczas akcji w pociągu został ranny, otrzymał Medal Lotnika oraz wojskowe odznaczenie Purpurowe Serce.

W październiku został kilkakrotnie dźgnięty nożem przez napastnika w swoim rodzinnym Sacramento w Kalifornii. Odniesione rany nie okazały się ciężkie.

We wtorek Barack Obama wygłosi w Kongresie swe ósme i ostatnie orędzie o stanie państwa, w którym ma mówić m.in. o poprawie gospodarki USA, od kiedy objął urząd.

Orędzie prezydenta państwa jest corocznym rytuałem, ale też wynikającym z amerykańskiej konstytucji obowiązkiem głowy państwa. Prezydent USA zwykle wygłasza je pod koniec stycznia, ale administracja uznała, że z uwagi na rozpoczynające się 1 lutego prawybory prezydenckie, które mogłyby przyćmić mowę prezydenta, lepiej zorganizować je już teraz.

mars/ ksaj/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
KPO: ciekawe nabory w listopadzie
Przemysław Lewandowski
Funduszowe żłobki
Agnieszka Lewandowska
Komentarze (15)