Trwa ładowanie...
d2noi2r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Amerykański żołnierz, który zapobiegł atakowi w pociągu, myśli o polityce

• Spencer Stone: postrzegam politykę jako coś interesującego
• 23-latek nie wyklucza, że po odejściu z armii USA wystartuje w wyborach
• Żołnierz w sierpniu 2005 roku obezwładnił uzbrojonego mężczyznę we Francji
• Zamachowiec zaatakował w pociągu Amsterdam-Paryż
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spencer Stone
Spencer Stone (FORUM/REUTERS/Max Whittaker)
d2noi2r

Amerykański żołnierz, który udaremnił zamach w pociągu na trasie Amsterdam-Paryż w sierpniu 2015 roku, na zaproszenie Pierwszej Damy Michelle Obamy wysłucha we wtorek prezydenckiego orędzia o stanie państwa. Nie wykluczył, że sam zaangażuje się w politykę.

23-letni Spencer Stone zamierza wkrótce zakończyć karierę w lotnictwie i podjąć studia. Jak oznajmił, "po wyjściu z armii nie wyklucza kariery politycznej" - poinformowała agencja Associated Press.

- Przebywając w otoczeniu rozmaitych polityków, spotykając ich, postrzegam politykę jako coś interesującego - wyjaśnił. Dodał jednak, że jeszcze za wcześnie, aby taką decyzję uznać za ostateczną.

d2noi2r

Stone, który jest żołnierzem sił powietrznych, oraz dwaj jego koledzy, również żołnierze, zasłynęli bohaterską postawą, gdy pod koniec sierpnia 2015 roku obezwładnili uzbrojonego mężczyznę w pociągu Thalys na trasie Amsterdam-Paryż, zapobiegając zamachowi. Przebywali wówczas w Europie na urlopie.

Za okazaną odwagę Amerykanie zostali odznaczeni przez prezydenta Francji Francois Hollande'a najwyższym francuskim odznaczeniem - Legią Honorową. W USA Stone, który podczas akcji w pociągu został ranny, otrzymał Medal Lotnika oraz wojskowe odznaczenie Purpurowe Serce.

W październiku został kilkakrotnie dźgnięty nożem przez napastnika w swoim rodzinnym Sacramento w Kalifornii. Odniesione rany nie okazały się ciężkie.

We wtorek Barack Obama wygłosi w Kongresie swe ósme i ostatnie orędzie o stanie państwa, w którym ma mówić m.in. o poprawie gospodarki USA, od kiedy objął urząd.

d2noi2r

Orędzie prezydenta państwa jest corocznym rytuałem, ale też wynikającym z amerykańskiej konstytucji obowiązkiem głowy państwa. Prezydent USA zwykle wygłasza je pod koniec stycznia, ale administracja uznała, że z uwagi na rozpoczynające się 1 lutego prawybory prezydenckie, które mogłyby przyćmić mowę prezydenta, lepiej zorganizować je już teraz.

mars/ ksaj/

d2noi2r

Podziel się opinią

Share

d2noi2r

d2noi2r
Więcej tematów