Trwa ładowanie...
dqi3hsy

Amerykański Senat za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji i pomocą dla Ukrainy

Senat USA przyjął jednogłośnie ustawę, w której zwraca się do administracji prezydenta Baracka Obamy o zaostrzenie sankcji wobec Rosji, a także apeluje o dostarczenie Ukrainie pomocy - w tym wojskowej. Republikanie są zgodni: Putin musi zapłacić za atak na wolność i bezpieczeństwo w Europie. Stanowisko Senatu oznacza sprzeciw wobec polityki prowadzonej przez prezydenta USA. Jeszcze przed głosowaniem, Obama podkreślał, że "zwiększanie sankcji to pomyłka w rachubach".
Share
Amerykański Senat za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji i pomocą dla Ukrainy
Źródło: PAP/EPA, Fot: Mikhail Metzel
dqi3hsy

W ustawie zatytułowanej "Ukraine Freedom Act" (Ustawa o Wolnej Ukrainie) senatorowie wezwali Obamę, by zaostrzył sankcję wobec przedstawicieli władz rosyjskich oraz firm kontrolowanych przez rosyjski rząd. Sankcjami miałyby być objęte m.in. firmy rosyjskiego sektora obronnego, które dostarczają broń dla władz Syrii.

Ponadto ustawa, którą musi jeszcze przyjąć Izba Reprezentantów, przewiduje możliwość udzielenia pomocy Ukrainie w sektorach: wojskowości, obrony, energetyki, cywilnym oraz pomocy dla uchodźców wewnątrz Ukrainy.

- Niezdecydowana reakcja USA na trwającą na Ukrainie inwazję Rosji grozi dalszą eskalacją konfliktu - powiedział jeden ze współautorów ustawy, republikański senator Bob Corker. - Jednomyślne poparcie dla naszego projektu ustawy to demonstracja silnego wsparcia dla ukraińskiej suwerenności, a także (woli), by (prezydent Rosji Władimir) Putin zapłacił za atak na wolność i bezpieczeństwo w Europie.

dqi3hsy

Ustawa, zanim trafi na biurko prezydenta, musi jeszcze uzyskać zgodę Izby Reprezentantów.

Administracja Obamy z rezerwą odnosiła się dotychczas do pomysłu, by to Kongres zaostrzył amerykańskie sankcje wobec Rosji. Przyjęcie ustawy Senatu podważałaby dotychczasową strategię wprowadzania sankcji przez USA w ścisłej koordynacji z Unią Europejską.

Jeszcze przed głosowaniem w Senacie Obama zasygnalizował w czwartek, że uważa za słuszne działanie w sprawie sankcji w całkowitej zgodzie z Europą. Tylko to, zdaniem Obamy, może ostatecznie skłonić prezydenta Rosji do przemyślenia decyzji w sprawie wschodniej Ukrainy. - Pogląd, że możemy po prostu dalej stopniowo zwiększać sankcje, aż Putin ostatecznie zmieni zdanie, jest - według mnie - pomyłką w rachubach - powiedział prezydent USA.

Zobacz również: premier Rosji o sankcjach UE

Jak dotąd amerykańskie sankcje, nałożone na Rosję w związku z aneksją Krymu oraz wspieraniem rebelii na wschodzie Ukrainy, były wprowadzane wyłącznie przez administrację USA w ramach uprawnień prezydenckich Obamy.

dqi3hsy

Gdyby Obama zgodził się na ustawę Kongresu i ją podpisał, wówczas nie tylko zwiększony zostałby zakres sankcji, ale też ich ewentualne zniesienie w przyszłości byłoby uzależnione od zgody Kongresu. Tym samym, jak zauważył niedawno dziennik "Wall Street Journal", Obama "wiązałby sobie ręce", ograniczając sobie możliwości wpływania na Kreml poprzez szybkie reagowanie na rozwój sytuacji - np. poprzez łagodzenie czy zaostrzanie sankcji.

dqi3hsy

Podziel się opinią

Share
dqi3hsy
dqi3hsy
Więcej tematów