WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Amerykański dyplom przeszkadza w wojsku

Nasza armia kształci żołnierzy w USA od 1991 r. Rocznie kosztuje to 2 mln dolarów. Te nauki służą generałom.
Najzdolniejszym młodym oficerom amerykańskie dyplomy łamią
wojskowe kariery - uważa "Życie Warszawy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Nauka i szkolenia w USA odbywają się w ramach Międzynarodowego Kształcenia i Szkolenia Wojskowego. Według danych departamentu kadr resortu obrony, do końca 2004 r. z różnych form kształcenia i szkolenia za oceanem skorzystało 845 osób.

W tej grupie są najwyżsi rangą dowódcy, którzy chętnie wyjeżdżają do USA nauczyć się języka i uzupełniać wiedzę wyniesioną z radzieckich akademii wojskowych. Opinię, że w naszej armii liczą się układy, a nie wykształcenie potwierdzają losy młodych oficerów, którzy skończyli akademie w USA.

Od samego początku nie było wiadomo, co zrobić z nimi po powrocie. Wpuszczono ich w kanał - uważa wysoki oficer z MON. W latach 90. grupę najzdolniejszych podchorążych skierowano do amerykańskich uczelni wojskowych - West Point, Annapolis, Colorado Springs. Choć ukończyli je z wyróżnieniem, po powrocie zajmują się przerzucaniem papierów lub są tłumaczami. Najczęściej jednak odchodzą z armii - ocenia gazeta.

WP

Pierwszym Polakiem, który ukończył akademię West Point, był por. Jarosław Jędrzejowski. Ten informatyk od kilku lat pracuje w prywatnej firmie komputerowej. Jego los podzielił wykształcony za oceanem ppor. marynarki Paweł Skórzyński, także informatyk. Z wojska, po wielu perypetiach odszedł także absolwent politologii w West Point Piotr Jaskólski. Jego przypadek opisała nawet amerykańska gazeta wojskowa "The Stars & Stripes" - dodaje "Życie Warszawy". (PAP)

Więcej: Życie Warszawy - Amerykańskie profity tylko dla generałów

Polub WP Wiadomości
WP
WP