Amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy obejmie także "śmiercionośny sprzęt"
USA przeznaczy 350 mln dolarów pomocy dla Ukrainy. Chodzi o dostawy między innymi "śmiercionośnego" sprzętu. Według zapisu w ustawie o budżecie resortu obrony nie wolno tych środków przeznaczać na jakąkolwiek działalność "uznającą suwerenność Rosji nad Krymem".
Jak poinformował w piątek republikański senator Rob Portman, współprzewodniczący senackiej komisji ds. Ukrainy, połowa tych środków jest powiązana z realizowaniem przez stronę ukraińską kluczowych reform sektora obronności, takich jak wprowadzenie cywilnej kontroli nad wojskiem, nadzór parlamentarny nad Ministerstwem Obrony i siłami zbrojnymi, zwiększenie transparentności zamówień dla wojska.
Senator Portman podkreślił po uchwaleniu tej ustawy przez Senat, że "dziś, kiedy naród ukraiński kontynuuje marsz drogą demokracji, wolności i pokoju, potrzebuje on moralnego i materialnego wsparcia Stanów Zjednoczonych, żeby się bronić". Zaakcentował, że USA i NATO "muszą udostępnić Ukrainie trwałe wsparcie ekonomiczne, polityczne i militarne", niezbędne do zapewnienia temu krajowi "demokratycznej przyszłości".
- Mamy obowiązek dotrzymania naszych obietnic obrony ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej - podkreślił Portman.
Ukraińska ambasada w USA poinformowała na swej stronie internetowej, że do pomocy dla Ukrainy Stany Zjednoczone włączyły "środki technicznego wsparcia opracowania całościowego systemu monitorowania granicy państwowej".
Senat USA poinformował, że w ustawie o budżecie resortu obrony na rok finansowy 2017 jest zakaz współpracy wojskowej z Rosją "dopóki Departament (ministerstwo) Obrony nie potwierdzi Kongresowi (...), że Rosja zaprzestała okupacji terytorium ukraińskiego i swych agresywnych działań, które zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i państwom członkowskim NATO" oraz że Rosja dotrzymuje warunków porozumień mińskich, dotyczących zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.
W ustawie jest też zapis zabraniający wykorzystywania funduszy na jakąkolwiek działalność "uznającą suwerenność Rosji nad Krymem", a także zapis o współpracy z partnerami i sojusznikami USA przy odstraszaniu Rosji przed agresją.
Zobacz także:
oprac. Katarzyna Bogdańska