Amerykańska broń dla Ukrainy w Polsce? Nieoficjalne informacje
CNN poinformowało, że znaczna część broni, która ma trafić do Ukrainy, znajduje się już w magazynach w Polsce i Niemczech. Stacja powołuje się na amerykańskie źródło związane z dostarczaniem pomocy wojskowej. Amerykańcy urzędnicy nie potwierdzają jednak tej informacji.
CNN zauważa, że pomoc wojskową dla Ukrainy dzieli zaledwie kilka dni od zielonego światła, jednak pojawia się pytanie, jak szybko niezbędna amunicja trafi na front.
Rzecznik Pentagonu Patrick Ryder, przemawiając w zeszłym tygodniu przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów, powiedział, że Departament Obrony USA jest "gotowy do szybkiej reakcji" po wydaniu jakiegokolwiek rozkazu.
- Jak wiadomo, mamy bardzo solidną sieć logistyczną, która umożliwia nam bardzo szybki transport materiału. Tak jak to robiliśmy w przeszłości, możemy przeprowadzić się w ciągu kilku dni – powiedział.
Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Wywiadu Mark Warner powiedział CBS News, że ma nadzieję, że sprzęt będzie "w transporcie do końca tygodnia".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Broń nuklearna w Polsce? "Bardzo potrzebne"
Amerykańska broń dla Ukrainy w Polsce?
CNN informuje, że ich amerykańskie źródło zaznajomione z dostarczaniem pomocy wojskowej Ukrainie twierdzi, że znaczna jej część jest już wstępnie umieszczona w magazynach w Niemczech i Polsce. Amerykańska telewizja zauważa, że to skróciłoby czas potrzebny na transport.
Zdaniem CNN przed władzami Ukrainy stoi poważne wyzwanie logistyczne związane z przyjęciem uzbrojenia i sprzętu. Jak podkreślono, przewaga militarna w stosunku 10 do 1, jaką obecnie Rosja ma nad Ukrainą, szybko nie zostanie zmniejszona.
Według źródeł, pociski artyleryjskie będą jednymi z pierwszych materiałów wojskowych, które trafią do ukraińskich żołnierzy, odpierających od ponad dwóch lat inwazję wojsk rosyjskich.
Pomoc USA dla Ukrainy. Izba Reprezentantów zdecydowała
Pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy demokraci i mniejszość republikanów (101 z 213).
Przegłosowano też 8-miliardowy pakiet wsparcia dla Tajwanu i wzmocnienia obrony Indo-Pacyfiku. Odrzucono poprawki, które m.in. zakładały usunięcie pomocy finansowej dla Ukrainy.
Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowana w przyszłym tygodniu. Jak oznajmił w rozmowie z PAP przedstawiciel demokratów w Kongresie, przyjęcie ustawy spodziewane jest we wtorek, jednak wszystko będzie zależało od proceduralnych ustaleń między partiami w Senacie.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski