Trwa ładowanie...
ycipk-3st3ui
ycipk-3st3ui
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Amerykanie oddali hołd pamięci prezydenta Johna F. Kennedy'ego

Amerykanie uczcili w piątek pamięć prezydenta Johna F. Kennedy'ego, zamordowanego w Dallas dokładnie 50 lat temu. Obecny prezydent Barack Obama wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że przed półwieczem Ameryka opłakiwała tego wybitnego męża stanu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3st3ui

W całym kraju flagi opuszczono do połowy masztów. Nie było jednak centralnej uroczystości rocznicowej.

Na miejscu zamachu w Dallas zebrało się około pięciu tysięcy ludzi. Hołd zamordowanemu prezydentowi oddano minutą ciszy o godz. 12.30 czasu miejscowego (19.30 czasu polskiego) - dokładnie 50 lat po tym, gdy Kennedy został zastrzelony. Burmistrz Dallas Mike Rawlings wspominał Kennedy'ego jako "idealistę bez złudzeń, który pomógł w tworzeniu bardziej sprawiedliwego świata".

Siostra zamordowanego prezydenta Jean Kennedy Smith złożyła wieniec na grobie brata, pochowanego na Cmentarzu Narodowym Arlington koło Waszyngtonu. Barack Obama uczynił to już w środę, w towarzystwie byłego prezydenta Billa Clintona.

ycipk-3st3ui

W muzeum i bibliotece Johna F. Kennedy'ego w Bostonie wielu ludzi przyszło w piątek obejrzeć pamiątki po zamordowanym prezydencie i nagranie wideo z jego pogrzebu. Setki osób wpisały się do wystawionych tam ksiąg pamiątkowych.

Kilka nowojorskich gazet ukazało się w piątek z reprintami swych wydań z 1963 roku, poświęconych zamachowi w Dallas.

O Kennedym, jego życiu, spuściźnie i śmierci napisano około 40 tys. książek. Choć sprawował urząd prezydenta tylko przez około 1000 dni, stał się ikoną. Według listopadowego sondażu Gallupa prawie trzy czwarte Amerykanów uważa, że Kennedy przejdzie do historii jako prezydent wybitny lub powyżej przeciętnej. Jest najlepiej ocenianym prezydentem - przed Ronaldem Reganem i Billem Clintonem - spośród jedenastu amerykańskich przywódców, którzy rządzili USA od lat 50. Natomiast w rankingach uwzględniających wszystkich amerykańskich prezydentów JFK plasuje się w czołówce z Jerzym Waszyngtonem i Abrahamem Lincolnem.

Do dzisiaj Amerykanom trudno uwierzyć, że za jego zabójstwem miał stać tylko jeden człowiek - zauroczony komunizmem Lee Harvey Oswald. Większość uważa, że za zabójstwem JFK kryje się spisek, za którym - według rozmaitych teorii - mogły stać ZSRR, Kuba, a nawet CIA czy mafia.

ycipk-3st3ui
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3st3ui

ycipk-3st3ui
ycipk-3st3ui