Ameryka nie pomoże Ukrainie. Co zrobi teraz Europa?
Amerykański Senat odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy. Jak teraz postąpi Europa? Czy zwiększy swoje wsparcie dla Kijowa? - Wcale nie należy brać tego za pewnik - ocenia szwedzki analityk Björn Fägersten.
Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości w amerykańskim Senacie, by był procedowany dalej. Przeciwko zagłosowali wszyscy Republikanie z powodu nieuwzględnienia w pakiecie daleko idących zaostrzeń w polityce imigracyjnej.
Unia pomoże Ukrainie?
Czy w sytuacji, gdy USA się wycofuje, Europa zwiększy swoje wsparcie dla walczącego Kijowa? Na to pytanie stara się odpowiedzieć szwedzki analityk.
- Kraje europejskie są w stanie zwiększyć swoje wsparcie finansowe i militarne dla Ukrainy. Wszystko zależy jednak od tego, jak postrzegają potencjalne zagrożenie - ocenia Björn Fägersten z Instytutu Polityki Zagranicznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brawurowy atak z powietrza. Piloci Su-25 podjęli duże ryzyko
Zdaniem Szweda, możliwy jest scenariusz, w którym kraje UE jednoczą się, by "zrekompensować" Ukrainie brak obiecanego wsparcia ze strony Amerykanów. Niemniej, jak mówi analityk, bardzo prawdopodobne jest, że Europa pójdzie w ślady USA.
"Komisja Europejska i szereg krajów europejskich obiecały Ukrainie znacznie większe wsparcie. Szwecja wraz z pozostałymi krajami nordyckimi ma podarować m.in. amunicję artyleryjską. Kilka krajów ma wysłać samoloty F-16. Jednakże nie zanosi się na to, by cel, jakim jest przekazanie do wiosny łącznie miliona pocisków artyleryjskich, został osiągnięty" - komentuje z kolei "Aftonbladet".
Źródło: PAP, "Aftonbladet"