Trwa ładowanie...
d2kskup

Amber Gold. Sąd ogłosił wyrok. Małgorzata Wassermann komentuje

Amber Gold. Sąd Okręgowy w Gdańsku skończył odczytywać wyrok ws. afery finansowej. - To nie są jedyne osoby, które powinny ponieść karę za aferę Amber Gold - powiedziała po ogłoszeniu wyroku Małgorzata Wassermann.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amber Gold. Małgorzata Wassermann odniosła się do wyroku
Amber Gold. Małgorzata Wassermann odniosła się do wyroku (East News)
d2kskup

Amber Gold. Po blisko 5 miesiącach gdański sąd skończył odczytywać wyrok dla twórców. Katarzyna P. została skazana na 12 lat i 6 miesięcy więzienia, Marcin P. na 15 lat. Jak informuje RMF FM, sąd nakazuje Marcinowi i Katarzynie P. naprawienie szkód i zadośćuczynienie oszukanym klientom.

- Mamy 15 osób z dodatkowymi zarzutami. Czekamy na panią Barbarę K. która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Sprawy są bardzo zaawansowane, toczą się w stosunku do kilkudziesięciu osób, głównie w Łodzi - powiedziała Małgorzata Wassermann po ogłoszeniu wyroku.

Poleciła także każdemu przeczytanie chociaż wniosków w raporcie, który powstał po pracach komisji ds. afery Amber Gold. - Jasno będzie widać stopień paraliżu instytucji. Był nieprawdopodobny. Marcin P nie ukrywał, że on sam wie, że bez parasola ochronnego nie otworzyłyby tej firmy - podkreśliła. Dodała także, że dopiero w 2012 r. aresztowano Marcina P., choć papiery do prokuratury trafiły już w 2009 r. - Zaniedbania są szokujące - mówiła.

d2kskup

Zaznaczyła też, że nie wyobraża sobie , że sąd mógłby zgodzić się na ewentualne przedterminowe zwolnienie.

Amber Gold. Wyrok

W maju gdański sąd uznał Katarzynę i Marcina P. za winnych oszustwa i niekorzystnego rozporządzenia mieniem. W środę 16 października poznaliśmy wymiar kary. Zajęło to kilka miesięcy, bo sąd odczytywał nazwiska wszystkich kilkunastu tysięcy pokrzywdzonych.

d2kskup

Amber Gold. Trzy lata procesu

Proces Katarzyny i Marcina P. – twórców piramidy finansowej trwał 3 lata. O tym, że oskarżeni Marcin P. i jego żona Katarzyna P. zostali uznanych za winnych, dowiedzieliśmy się w maju 2019 roku. Od tej pory czekaliśmy na ogłoszenie kary w jednym z najgłośniejszych procesów ostatnich lat.

Wyrok w sprawie afery Amber Gold składał się z 60 tomów. Informacja na temat zasądzonej kary znajduje się w ostatnim z nich. Sędzia Lidia Jedynak odczytywała go 3 razy w tygodniu.

d2kskup

Amber Gold. Papier zamiast złota

Afera Amber Gold wybuchła latem 2012 roku, gdy okazało się, że firma nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań. Spółka obiecywała swoim klientom inwestycje w złoto, których oprocentowanie wynosiło nawet 16,5 proc. w skali roku.

W rzeczywistości klienci Amber Gold kupowali jedynie papier, który miał stanowić potwierdzenie nabycia złota. Jednak wszystko funkcjonowało na zasadzie piramidy finansowej, a wypłacalność była uzależniona od przypływu kolejnych klientów.

Według ustaleń śledczych poszkodowanych na łączną kwotę niemal 851 mln zł zostało blisko 19 tys. osób. Twórca Amber Gold Marcin P. został oskarżony o 4 przestępstwa, a jego żona Katarzyna P. o 10.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kskup

Podziel się opinią

Share

d2kskup

d2kskup
Więcej tematów