Trwa ładowanie...

Ambasador Ukrainy: Ktoś chce, abyśmy z Polską przestali być przyjaciółmi

Andrij Deszczyca chce złagodzenia konfliktu pomiędzy Polską o Ukrainą. - Musimy rozmawiać i prowadzić dialog. Kwestia historyczne zostawmy historykom - podkreśla.

Share
Ambasador Ukrainy: Ktoś chce, abyśmy z Polską przestali być przyjaciółmi
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d127j3o

- Jesteśmy za tym, żeby karać te osoby i te formacje, które popełniły zbrodnie. Teraz kwestie związane z ukraińskimi nacjonalistami są uogólniane - mówi na antenie TVN 24 Andrij Deszczyca, komentując kontrowersyjną nowelizację ustawy o IPN.

Ambasador Ukrainy jako przykład podał oddziały UPA, które według niego miały walczyć o państwowość. - Dla mnie Bandera walczył za niepodległość, ale czy jest bohaterem, to jest otwarte pytanie - powiedział.

d127j3o

Andrij Deszczyca podał też warunki odnośnie wznowienia prac ekshumacyjnych ofiar rzezi wołyńskiej na terytorium Ukrainy. - Do tego potrzebne są warunki. Kluczowe jest odnowienie pomników, które zostały zniszczone na terytorium Polski - wyjaśnia.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

Dyplomata ma nadzieję, że stosunki polsko-ukraińskie ulegną poprawie. - Niepokoi mnie, że ktoś zainteresowany jest tym, abyśmy przestali być przyjaciółmi. Musimy rozmawiać i prowadzić dialog. Kwestia historyczne zostawmy historykom - zakończył.

Źródło: TVN 24

d127j3o

Podziel się opinią

Share
d127j3o
d127j3o
Więcej tematów