Trwa ładowanie...

Ambasador Syrii przy ONZ: nie bombardujemy cywilów

• Ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżaafari odrzucił oskarżenia, że syryjskie siły rządowe zabijają cywilów • Syryjski rząd nie bombarduje cywilów. Ci ludzie to nasi ludzie - zapewniał po posiedzeniu rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Syrii
Share
We wschodnim Aleppo funkcjonuje tylko sześć szpitali. Teraz dwa zostały ostrzelane
We wschodnim Aleppo funkcjonuje tylko sześć szpitali. Teraz dwa zostały ostrzelaneŹródło: AFP, Fot: KARAM AL-MASRI
d2szfby

- Nie zrzucamy bomb na cywilów, nie zabijamy cywilów. Nie bombardujemy konwojów humanitarnych. Nie robimy tego. Ci, którzy to zrobili, są terrorystami - podkreślił ambasador.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oskarżył w zeszłym tygodniu syryjski rząd o zabicie większości cywilów podczas trwającego od pięciu lat konfliktu, w czasie którego zginęło ponad 300 tys. ludzi, a kilka milionów uciekło ze swych domów.

Tymczasem ambasador Francji przy ONZ Francois Delatte poinformował w czwartek, że rozpoczął rozmowy z niektórymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat projektu rezolucji, która wymusiłaby zawieszenie broni w Aleppo na północnym zachodzie kraju. Dzień wcześniej francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault oświadczył, że każdy kraj blokujący taką rezolucję powinien być uznany za współwinnego zbrodni wojennych.

d2szfby

Ambasador USA przy ONZ Samantha Power oceniła, że to, co robią Rosja i prezydent Syrii Baszar el-Asad, nie tylko "niesie zagładę temu krajowi,...ale będzie generować większy napływ uchodźców, więcej radykalizacji". - To, co oni robią, jest prezentem dla Państwa Islamskiego i dawnego Frontu al-Nusra, grup, które - jak twierdzą - chcą zatrzymać - dodała.

Rosja również oskarżyła Stany Zjednoczone o "de facto poparcie dla terroryzmu" w Syrii.

W ubiegłym tygodniu przestało obowiązywać kilkudniowe zawieszenie broni w Syrii. Od czwartku armia syryjska, przy wsparciu finansowanych przez Iran szyickich bojówek i rosyjskiego lotnictwa, prowadzi wielką ofensywę w celu opanowania zbuntowanych dzielnic Aleppo. Według obrońców praw człowieka w nalotach na miasto prowadzonych przez syryjskie lotnictwo rządowe i samoloty rosyjskie zginęło ponad 200 cywilów.

d2szfby

Podziel się opinią

Share
d2szfby
d2szfby
Więcej tematów