Trwa ładowanie...

Ambasador Izraela: Polska to dobre miejsce na konferencję o Bliskim Wschodzie

Ambasador Anna Azari stwierdziła, że Polska jest dobrym miejscem do zorganizowania takiej konferencji, ponieważ "jest neutralna w tej kwestii". - Lepiej rozmawiać niż walczyć - skomentowała przygotowywane w Warszawie wydarzenie.

Share
Ambasador Izraela: Polska to dobre miejsce na konferencję o Bliskim Wschodzie
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
dgpqt0p

USA i Polska zorganizują konferencję nt. Bliskiego Wschodu. Wydarzenie na skalę międzynarodową odbędzie się 13-14 lutego w Warszawie. Wiadomo, że na spotkaniu będą toczone dyskusje na temat terroryzmu, ekstremizmu, rozwoju i proliferacji pocisków rakietowych oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Organizowane wydarzenie spotkało się z negatywną oceną Iranu. Teheran uznał udział Polski w projekcie za akt wrogości.

dgpqt0p

"Chciałabym, żeby przyjechał premier Netanjahu"

- Izrael uważa, że lepiej rozmawiać, niż walczyć. Czyli konferencja nam się podoba - skomentowała z kolei w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" ambasador Izraela w RP Anna Azari.

Dopytana, kto na nią przyjedzie ze strony izraelskiej i czy może będzie to izraelski premier, stwierdziła, że trzeba pamiętać, iż niedługo (9 kwietnia) w Izraelu są wybory. - Ale jeśli udział potwierdzi duże grono ministrów spraw zagranicznych z krajów arabskich, to mam nadzieję, że premier Netanjahu do Warszawy przyjedzie - zaznaczyła.

Ambasador wyraziła również zadowolenie z poprawy stosunków polsko-izraelskich. Stwierdziła, że wróciły one do normy i dlatego zależy jej na przyjeździe Netanjahu do Warszawy

- Przyjazd premiera na konferencję bliskowschodnią byłby okazją do rozmów dwustronnych izraelsko-polskich. Tak po ludzku chciałabym, żeby za mojej kadencji zamknął się jakiś cykl w tych relacjach - podkreśliła.

dgpqt0p

Umacnianie pozycji Polski

Z uczestnikami międzynarodowej konferencji spotka się prezydent Polski - Andrzej Duda. Szef gabinetu prezydenta RP, Krzysztof Szczerski, oznajmił, że spotkanie było przygotowywane już od dłuższego czasu. To kolejny element wskazujący na zaangażowanie Polski w dyplomację wielostronną, która służy polityce globalnego bezpieczeństwa.

Konferencja będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w drugim roku członkostwa RP w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przypominamy, że Polska objęła niestałe, dwuletnie członkostwo w RB ONZ w styczniu 2018. Będzie je sprawować do końca bieżącego roku.

Źródło: "Rzeczpospolita", WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgpqt0p

Podziel się opinią

Share
dgpqt0p
dgpqt0p
Więcej tematów