Ambasador Izraela: Polska to dobre miejsce na konferencję o Bliskim Wschodzie
Ambasador Anna Azari stwierdziła, że Polska jest dobrym miejscem do zorganizowania takiej konferencji, ponieważ "jest neutralna w tej kwestii". - Lepiej rozmawiać niż walczyć - skomentowała przygotowywane w Warszawie wydarzenie.
USA i Polska zorganizują konferencję nt. Bliskiego Wschodu. Wydarzenie na skalę międzynarodową odbędzie się 13-14 lutego w Warszawie. Wiadomo, że na spotkaniu będą toczone dyskusje na temat terroryzmu, ekstremizmu, rozwoju i proliferacji pocisków rakietowych oraz bezpieczeństwa energetycznego.
Organizowane wydarzenie spotkało się z negatywną oceną Iranu. Teheran uznał udział Polski w projekcie za akt wrogości.
"Chciałabym, żeby przyjechał premier Netanjahu"
- Izrael uważa, że lepiej rozmawiać, niż walczyć. Czyli konferencja nam się podoba - skomentowała z kolei w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" ambasador Izraela w RP Anna Azari.
Dopytana, kto na nią przyjedzie ze strony izraelskiej i czy może będzie to izraelski premier, stwierdziła, że trzeba pamiętać, iż niedługo (9 kwietnia) w Izraelu są wybory. - Ale jeśli udział potwierdzi duże grono ministrów spraw zagranicznych z krajów arabskich, to mam nadzieję, że premier Netanjahu do Warszawy przyjedzie - zaznaczyła.
Ambasador wyraziła również zadowolenie z poprawy stosunków polsko-izraelskich. Stwierdziła, że wróciły one do normy i dlatego zależy jej na przyjeździe Netanjahu do Warszawy
- Przyjazd premiera na konferencję bliskowschodnią byłby okazją do rozmów dwustronnych izraelsko-polskich. Tak po ludzku chciałabym, żeby za mojej kadencji zamknął się jakiś cykl w tych relacjach - podkreśliła.
Umacnianie pozycji Polski
Z uczestnikami międzynarodowej konferencji spotka się prezydent Polski - Andrzej Duda. Szef gabinetu prezydenta RP, Krzysztof Szczerski, oznajmił, że spotkanie było przygotowywane już od dłuższego czasu. To kolejny element wskazujący na zaangażowanie Polski w dyplomację wielostronną, która służy polityce globalnego bezpieczeństwa.
Konferencja będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w drugim roku członkostwa RP w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przypominamy, że Polska objęła niestałe, dwuletnie członkostwo w RB ONZ w styczniu 2018. Będzie je sprawować do końca bieżącego roku.
Źródło: "Rzeczpospolita", WP