ŚwiatAmbasada w Berlinie protestuje ws. tekstu w "Bildzie"

Ambasada w Berlinie protestuje ws. tekstu w "Bildzie"

Polska ambasada w Berlinie reaguje na tekst zamieszczony w niemieckim wysokonakładowym dzienniku "Bild". Ostatnio można w nim było przeczytać, że w szeregach Armii Krajowej skrajnie rozpowszechniony był antysemityzm.

Ambasada w Berlinie protestuje ws. tekstu w "Bildzie"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Marius Becker

Sformułowanie to znalazło się w omówieniu serialu historycznego na temat drugiej wojny światowej emitowanego przez publiczną telewizję ZDF.

"Wydarzenie telewizyjne roku"

Wyemitowany w tym tygodniu trzyczęściowy film publicznej telewizji niemieckiej ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie" pokazuje II wojnę światową oczami pięciorga młodych przyjaciół z Berlina. Polskich partyzantów z AK przedstawia jako zdeklarowanych antysemitów.

Poprzedzony niezwykle intensywną kampanią reklamową film, zapowiadany przez prasę jako "wydarzenie telewizyjne roku" ("Der Spiegel"), obejrzało łącznie 21 milionów telewidzów.

O "projekcie, który wywarł na widzach największe wrażenie w najnowszej historii telewizji", pisał tygodnik "Die Zeit". Gazeta "Welt am Sonntag" uznała film za "pomnik postawiony matkom i ojcom". Wydawca "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) apelował do niemieckim rodzin, by razem - najlepiej wszystkie pokolenia - gromadziły się przed telewizorami, wykorzystując ostatnią szansę na wysłuchanie opowiadań pokolenia dziadków. "Wreszcie" możliwa jest rozmowa na ten temat - podkreślają komentatorzy. W recenzjach porównuje się film z amerykańskim serialem "Holocaust" z 1979 roku.

Kontrowersyjny film

Film opowiada o wojennych losach pięciorga dwudziestoparoletnich mieszkańców Berlina w przeddzień ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. Oficerowi Wehrmachtu Wilhelmowi marzy się wojenna kariera, jego brat Friedhelm, miłośnik książek, traktuje powołanie do wojska jak dopust boży. Zakochana w Wilhelmie Charlotte chce służyć ojczyźnie i zgłasza się na ochotniczkę do służby medycznej. Jej najlepsza koleżanka Greta marzy o karierze piosenkarki, a jej chłopak Viktor jest Żydem i nie może założyć munduru.

Służba na froncie wschodnim zmienia bohaterów. Friedhelm staje się bezduszną maszyną do zabijania, bez wahania dobijając z bliskiej odległości kobietę, która przeżyła egzekucję. Wzorowy oficer Wilhelm dezerteruje z armii. Charlotte denuncjuje w szpitalu na terenie ZSRR pielęgniarkę Żydówkę, wydając ją w ręce SS. Greta romansuje z oficerem SS, licząc na jego poparcie w karierze na scenie.

Jak pisze "Der Spiegel", główne postaci filmu są ambiwalentne - każda z nich dokonuje czynów bohaterskich, a równocześnie staje się winna zbrodni. "To mój główny temat" - przyznaje producent filmu Nico Hofmann.

"Typowy Niemiec był naiwny i moralnie nienaganny"

Z filmu wynika, że nazistami byli "ci inni" - krytykuje berliński dziennik "Der Tagesspiegel". Po obejrzeniu serialu mamy wrażenie, że typowy Niemiec w III Rzeszy Niemieckiej był "naiwny i moralnie nienaganny" i dopiero wojna pozbawiła go niewinności i zmusiła go do uczestnictwa w okrucieństwach hitlerowskiego reżimu. Autor komentarza zaznacza, że byli też ludzie, którzy decydowali się na opór, ukrywali Żydów i nie szli z nazistami do łóżka.

Losy ostatniego z bohaterów, Żyda Viktora, posłużyły autorom filmu do przestawienia polskich partyzantów z Armii Krajowej jako zdeklarowanych antysemitów. Podczas transportu do niemieckiego obozu Auschwitz Viktor ucieka i znajduje schronienie w oddziale partyzanckim. Bierze udział w licznych akcjach zbrojnych, imponując innym członkom oddziału odwagą. Jednak gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem, musi opuścić oddział, w którym antysemickie poglądy są na porządku dziennym. Wcześniej AK-owcy zatrzymują niemiecki pociąg, ale gdy okazuje się, że w środku są Żydzi, pozostawiają wagony zamknięte.

- Byłeś dobrym żołnierzem, ale gdy okazało się, że jesteś Żydem, nic dla ciebie nie mogę zrobić - mówi dowódca oddziału. W odruchu solidarności AK-owiec daje jednak niemieckiemu Żydowi nabity pistolet, życząc mu, by przetrwał wojnę.

Publikacja w "Bild"

Odnosząc się do pojawiających się w serialu żołnierzy AK, przedstawionych zresztą w bardzo niekorzystnym świetle, "Bild" stwierdza, że Armię Krajową tworzyli polscy nacjonaliści, a antysemityzm był w jej szeregach skrajnie rozpowszechniony. Gazeta dodaje, że w całej Europie Wschodniej rozpowszechniony był antysemityzm, co ułatwiało nazistom mordowanie Żydów.

Na tekst zareagowała polska ambasada w Berlinie, która skierowała do redakcji list protestacyjny. Jego treść została już przez gazetę opublikowana.

Tabloid "Bild" to największy niemiecki dziennik. Brukowiec wydawany jest w nakładzie ponad 3 mln egzemplarzy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2428)