Trwa ładowanie...

Amantadyna skuteczna w leczeniu COVID-19? Jest komentarz doradcy premiera

Amantadyna skutecznym lekiem na koronawirusa? Głos w tej sprawie zabrał główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. - Stosowanie amantadyny w leczeniu zakażenia COVID-19 wymaga badań klinicznych w celu wykazania skuteczności i bezpieczeństwa - powiedział Horban.
Share
Amantadyna a COVID-19. Prof. Andrzej Horban zabrał głos
Amantadyna a COVID-19. Prof. Andrzej Horban zabrał głosŹródło: East News
d2iw1ul

W opublikowanym w poniedziałek przez kancelarię premiera filmie prof. Andrzej Horban odpowiedział na pytanie: "Czy prowadzone są badania nad wprowadzeniem do leczenia amantadyny?"

- W tej chwili właściwie nie jest stosowana w leczeniu chorób zakaźnych, mimo że była początkowo używana w leczeniu pewnych postaci grypy - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19, dodając, że amantadyna jest lekiem znanym od dawna.

- Jest to lek, który ma dużo objawów ubocznych. Bez przeprowadzenia bardzo dokładnych badań, mówiących o tym, że ten lek w ogóle działa, nie jest możliwe dopuszczenie tego leku do obrotu i zastosowania na ludziach - podkreślił profesor.

d2iw1ul

Koronawirus w Polsce. Były minister zdrowia o obostrzeniach. "Mamy chaotyczny i PR-owski rząd"

Amantadyna a COVID-19. Doradca prezydenta zabrał głos

Jak dodał, wymaga to badań klinicznych. - Właśnie tej drugiej i trzeciej fazy w celu wykazania skuteczności i bezpieczeństwa na bardzo małej grupie oraz porównania skuteczności i bezpieczeństwa z jakimś innym lekiem - zaznaczył.

d2iw1ul

Zdaniem prof. Horbana badania tego typu nie są łatwe. - W przypadku amantadyny nie mamy zbyt dużo danych przedklinicznych mówiących o tym, że ten lek może być skuteczny na koronawirusa - wskazał.

Prof. Horban podkreślił, iż z reguły sprawdza się najpierw skuteczność leku in vitro. - Najpierw w szkle hoduje się wirusa, dodaje się do tego odpowiednie rozcieńczenia leku i sprawdza się, jak ten lek hamuje replikację wirusa. Tutaj nie mamy żadnych takich danych, które mówią, że ten lek w jakikolwiek sposób mógłby działać na tego wirusa - zaznaczył.

Amantadyna a leczenie COVID-19. "Każda hipoteza wymaga sprawdzenia"

Jak dodał, hipoteza, że amantadyna mogłaby działać in vivo, czyli w żywym organizmie człowieka, jest hipotezą bardzo wątpliwą, ale - jak zauważył - każda hipoteza wymaga sprawdzenia i czasu.

Przypomnijmy, że na początku, niektórzy lekarze w Polsce zapewniali, iż amantadyna może być pomocna w zmaganiach z COVID-19. Amantadyna to lek stosowany w leczeniu schorzeń neurologicznych. Lek ten wykorzystywany jest również w leczeniu choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego i ostrego uszkodzenia mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2iw1ul

Podziel się opinią

Share
d2iw1ul
d2iw1ul
Więcej tematów