Ulewy na Podkarpaciu. Służby w gotowości. Wojsko utworzyło grupę
Intensywne deszcze na Podkarpaciu. IMGW wydało alerty hydrologiczne w tym rejonie. Wojsko Polskie poinformowało, że uruchomiło tam dodatkową inżynieryjną grupę zadaniową.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnym deszczem dla południowo-wschodnich powiatów Podkarpacia. W regionie pojawiły się też alerty hydrologiczne. Punktowo (zwłaszcza w zlewni górnego Sanu) istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. W sobotę wieczorem w rejonie spadły już 22 litry deszczu.
Premier Donald Tusk zlecił monitoring sytuacji na posiedzeniu rządu. - Nie chodzi o to, by się przesadnie motywować. Nie jest naszym zadaniem podnoszenie temperatury i emocji, natomiast ze względu na charakter Podkarpacia, tam lokalne zdarzenia mogą się wydarzyć przy większych opadach. Proszę o rozpoczęcie stałego monitoringu wspólnie z wojewodą i służbami na Podkarpaciu - powiedział.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyciągniemy wnioski z powodzi? Bosak nie jest taki pewny
Wojsko mobilizuje siły
Jak przekazał Sztab Generalny Wojska Polskiego, w rejonie uruchomiono "dodatkową inżynieryjną grupę zadaniową".
"Powstanie ona na bazie 18. Pułku Saperów z Niska, a w jej dyspozycji będzie m. in. 6 gąsienicowych pływających transporterów samobieżnych (PTS), które mają zdolność poruszania się zarówno po lądzie, jak i w wodzie. Dzięki temu są idealnym narzędziem do działań ratunkowych w trudnych warunkach" - podkreślono.
Grupa będzie miała do dyspozycji także 6 łodzi saperskich, piły spalinowe i inne wyposażenie ratownicze. "Grupa będzie pozostawać w 12 godzinnej gotowości do działania w rejonie Podkarpacia" - napisano.
"Ponadto dziś do północy, z Krosna Odrzańskiego do Niska, przemieści się inżynieryjna grupa zadaniowa utworzona na bazie 3. batalionu inżynieryjnego, która zakończyła działanie w województwie lubuskim i kierowana jest do miejsca stałego stacjonowania. Stąd będzie ona także w gotowości do działania na Podkarpaciu. W skład tej grupy wchodzi zespół ewakuacyjny z trzema PTS, trzema łodziami saperskimi, a także zespół drogowy" - podkreślono.
Łącznie w Nisku do pomocy ludności będą gotowe dwie inżynieryjne grupy z dziewięcioma PTS, a także dziewięcioma łodziami saperskimi. W podwyższonej gotowości pozostają także pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej.
Czytaj więcej: