Trwa ładowanie...

Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. Jest reakcja USA na wyrok w Rosji

Aleksiej Nawalny ma trafić do kolonii karnej - tak zdecydował we wtorek rosyjski sąd. USA reaguje w tej sprawie. Głos zabrał amerykański sekretarz stanu.
Share
Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. USA reaguje
Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. USA reagujeŹródło: Getty Images
d14730f

Moskiewski Sąd Miejski podjął decyzję ws. Aleksieja Nawalnego. Nakazał zamianę wyroku w zawieszeniu na pozbawienie wolności. Opozycjonista trafi do kolonii karnej. Adwokaci Nawalnego zapowiadają już apelację od wyroku moskiewskiego sądu.

Pojawiają się pierwsze reakcje na doniesienia z Rosji. Głos w tej sprawie zabrał amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone działaniami Rosji wobec Aleksieja Nawalnego. Ponawiamy nasze wezwanie do jego natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia" - czytamy w oświadczeniu Blinkena, który apeluje również o uwolnienie pozostałych zatrzymanych, którzy jedynie "korzystali ze swoich praw".

Również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała we wtorek do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego. "Zdecydowanie potępiam skazanie Aleksieja Nawalnego. Wzywam Rosję do wywiązania się z międzynarodowych zobowiązań i natychmiastowego oraz bezwarunkowego uwolnienia go" - napisała von der Leyen na Twitterze.

d14730f

Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oznajmił, że orzeczenie przez sąd bezwzględnego wykonania kary więzienia wobec rosyjskiego opozycjonisty jest poważnym ciosem dla demokracji i podstawowych wolności. "Nawalny musi być natychmiast uwolniony" - dodał. W podobnym tonie wypowiedział się brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

MSZ Włoch oświadczyło we wtorek, że "z konsternacją" przyjęło wiadomość o orzeczeniu bezwzględnego wykonania kary więzienia dla rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Jednocześnie resort zapewnił, że Rzym jest zwolennikiem dialogu z Rosją.

"Aleksiej Nawalny stał się ofiarą prześladowań politycznych, które naruszają podstawowe zasady praworządności. Wzywam władze rosyjskie do uwolnienia pana Nawalnego i zaprzestania stosowania represji wobec jego zwolenników" - napisał z kolei szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Rosja. Protesty po wyroku ws. Aleksieja Nawalnego. Pierwsze zatrzymania

Tymczasem współpracownicy Aleksieja Nawalnego wezwali do protestu na Placu Maneżowym koło Kremla. Od paru dni w Rosji trwają manifestacje związane z wyrokiem ws. opozycjonisty.

d14730f

Pojawiają się informacje, że na zatrzymano już co najmniej 10 osób. Na nagraniach, które opublikowano w mediach społecznościowych, widać wzmożone siły policji na Placu Maneżowym.

W rejonie Moskiewskiego Sądu Miejskiego policja zatrzymała we wtorek 370 osób. Zatrzymania trwały przez cały dzień - rozpoczęły się jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia o godz. 11 czasu moskiewskiego (godz. 9 czasu polskiego - przp. red.). Sąd ogłosił decyzję dziewięć godzin później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14730f

Podziel się opinią

Share
d14730f
d14730f
Więcej tematów