Trwa ładowanie...

Aleksiej Nawalny. Opozycjonista miał być przed otruciem śledzony przez rosyjskie służby

Aleksiej Nawalny przebywa w szpitalu w Berlinie po tym, jak został prawdopodobnie otruty. W rosyjskich mediach pojawiła się informacja, że przed dramatycznymi zdarzeniami na pokładzie samolotu z Tomska do Moskwy Nawalny był bacznie obserwowany przez rosyjską policję.

Share
Aleksiej Nawalny. Opozycjonista miał być śledzony przez rosyjską policję
Aleksiej Nawalny. Opozycjonista miał być śledzony przez rosyjską policjęŹródło: Getty Images, Fot: Maja Hitij
d3jrj9q

Informację o śledzeniu Nawalnego podał Reuters, powołując się na jedną z rosyjskich gazet. "Moskowskij Komsomolec" miał ją uzyskać ze źródła w organach ścigania.

Aleksiej Nawalny. Krytyk Kremla był obserwowany

Aleksiej Nawalny w dniach poprzedzających załamanie jego stanu zdrowia miał być poddany intensywnej obserwacji policyjnej. Jego ruchy miały być śledzone z pomocą kamer monitoringu miejskiego. Moskiewski dziennik, powołując się na swoich informatorów, odtworzył przebieg zdarzeń, jakie miały miejsce przed wylotem Nawalnego z Tomska do Moskwy.

d3jrj9q

Gazeta ustaliła, że służby dokładnie wiedziały, ile pokoi wynajął opozycjonista wraz ze swoimi współpracownikami w jednym z lokalnych hoteli. Znane były również numery tych pokoi oraz fakt, że Nawalny zdecydował się spać w pomieszczeniu nie przyporządkowanym do jego nazwiska.

Dziennik zaznaczył jednak, że w materiale zebranym przez rosyjskie służby nie znaleziono żadnych dowodów na potwierdzenie tezy o otruciu. Ich zdaniem, jeśli doszło do otrucia, to miało to miejsce na lotnisku lub już na pokładzie samolotu.

Aleksander Łukaszenka oskarża Polskę. Białoruski dziennikarz nie ma wątpliwości

Aleksiej Nawalny. Współpracownicy nie są zaskoczeni

Cytowana przez Reutersa rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz powiedziała, że nie jest zdziwiona skalą inwigilacji. Jedynym, co zdziwiło współpracowniczkę opozycjonisty, jest fakt, że służby tak chętnie i szczegółowo podzieliły się zebranym materiałem z moskiewską gazetą.

d3jrj9q

"Moskowskij Kosomolec" zaznacza, że mimo iż służby nie znalazły dowodu na otrucie Nawalnego, to prowadzą działania we wszystkich miejscach, które odwiedził krytyk Kremla podczas pobytu na Syberii. Służby pobierały z tych miejsc próbki, które zostaną poddane analizom toksykologicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3jrj9q

Podziel się opinią

Share
d3jrj9q
d3jrj9q
Więcej tematów