Trwa ładowanie...

Aleksander Smolar: Kaczyński, kosztem Polski, dokonuje rewolucji nihilizmu

• O współpracy Wałęsy z SB wiedziałem od listy Macierewicza - twierdzi prof. Aleksander Smolar • Współpraca Wałęsy nie eliminuje go, bo stał się symbolem Polski • Historia Wałęsy, to piękna historia, w której były potknięcia • Toczy się gra polityczna wokół teczki - stwierdza Smolar
Share
Prof. Aleksander Smolar
Prof. Aleksander SmolarŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień
d342d8a

- Wiedziałem o współpracy Wałęsy z SB od listy Macierewicza. To wczesny okres III RP, ale już w czasach Solidarności ludzie z jego środowiska, kierowani nienawiścią, opowiadali o nim, jako o agencie. Brałem pod uwagę, że Wałęsę złamano, ale to, czego dokonał w roku 80. było tak wielkie, że współpraca nie miała żadnego znaczenia - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar.

Jego zdaniem współpraca byłego prezydenta "w żadnym wypadku go nie eliminuje, bo stał się symbolem Polski". Gość RMF FM dodaje, że najważniejsze jest, jak później ludzie z tego wychodzą. - Wałęsa w latach 80. zdał taki egzamin - ocenia Smolar. - Uważam, że epizod Lecha Wałęsy powinien być umieszczony w podręcznikach, żeby pokazać skomplikowanie losów i dramatyzm. To droga człowieka ze wsi - którego umiejętności czytania i pisania były bardzo ograniczone - do salonów świata. To piękna historia, w której były potknięcia - mówi gość Kontrwywiadu.

Zdaniem Aleksandra Smolara Wałęsa nie pasował do roli prezydenta, a jego prezydentura to potwierdziła. - Jego rozbuchane ambicje pchały go w tym kierunku, a Kaczyński był wśród tych, którzy go popychali do tego - uważa gość RMF FM.

d342d8a

Dodaje, że to, co szef MSZ i prezydent mówili na temat byłego prezydenta "jest niesłychane, a Waszczykowski jest groteskowy". Gra polityczna wokół teczki? - Toczy się. Jednym z najważniejszych wymiarów rewolucji, którą Kaczyński wykonuje kosztem Polski, jest rewolucja nihilizmu - odpowiada Smolar. Jego zdaniem "chodzi o niszczenie wszystkich ludzi, którzy byli związani z wielkim okresem, 27 latami wielkich osiągnięć i bólu".

Smolar uważa, że zamieszanie wokół Lecha Wałęsy "może mieć pozytywny wpływ na formowanie się kultury demokratycznej w Polsce i uczyć, że ludzie są złożeni".

d342d8a

Podziel się opinią

Share
d342d8a
d342d8a
Więcej tematów