Trwa ładowanie...
d2tbevv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Aleksander Łukaszenka: nie możemy wejść do Unii Eurazjatyckiej ze szkodą dla siebie

Białoruś nie może wejść w skład Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej ze szkodą dla siebie i na nierównych warunkach - oświadczył prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, odwiedzając w Borysowie zakłady BelGee produkujące chińskie samochody Geely.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksander Łukaszenka
Aleksander Łukaszenka (AFP, Fot: RIA Novosti / Alexey Druzhinin)
d2tbevv

Łukaszenka przypomniał, że pod koniec maja ma zostać podpisane porozumienie o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan i do tego czasu powinny zostać rozwiązane z partnerami wszystkie problematyczne kwestie.

- W przeciwnym razie nie możemy przystąpić do tej unii gospodarczej ze szkodą dla siebie na nierównych warunkach. Chociaż - podkreślę jeszcze raz - bardzo nam na tym zależy i niemało zrobiliśmy dla powstania tej unii - oświadczył Łukaszenka.

Dodał, że to naturalne, iż każde państwo stara się ochronić swój własny rynek, ale jeśli chce się tworzyć unię, to należy od początku nastawić się na równoprawne warunki.

d2tbevv

We wtorek odbyły się w Mińsku rozmowy prezydentów Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Władimira Putina, Aleksandra Łukaszenki i Nursułtana Nazarbajewa - po których przewodniczący Kolegium Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej Wiktor Christienko oświadczył, że wspólne rynki gazu, ropy i produktów naftowych zaczną funkcjonować w EUG nie później niż w 2025 roku, a do tego czasu kwestie związane ze współpracą w sferze ropy, produktów naftowych i gazu będą rozwiązywane zgodnie z dwustronnymi porozumieniami.

Tymczasem Mińskowi zależało na rezygnacji z opłat celnych za eksport produktów naftowych wytwarzanych na Białorusi z rosyjskiej ropy naftowej. W 2013 roku przelała ona Rosji z tego tytułu 3,3 mld dolarów, zaś w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku już 600 mln.

1 lipca 2010 roku powstała Unia Celna Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Na jej bazie 1 stycznia 2015 roku ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza - wspólnota, która w zamyśle Kremla miała być wzorowana na Unii Europejskiej. Porozumienie w tej sprawie ma zostać podpisane 29 maja w Astanie.

d2tbevv

Podziel się opinią

Share

d2tbevv

d2tbevv
Więcej tematów