Aleksander Kwaśniewski najlepszym na świecie lobbystą Ukrainy
Polacy po raz kolejny zdominowali listę najlepszych lobbystów Ukrainy, opublikowaną w środę przez kijowski Instytut Polityki Światowej (IPŚ) na podstawie ocen prawie 40 ekspertów ukraińskich i zagranicznych. Listę otwiera b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.
05.02.2014 | aktual.: 05.02.2014 17:27
Oprócz niego w rankingu znajdują się: obecny prezydent Polski Bronisław Komorowski (siódme miejsce), minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (ósme) oraz europoseł Paweł Kowal (dziesiąte).
Instytut podkreślił, że lista była sporządzana w listopadzie, gdy Ukraina zamierzała jeszcze podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, jednak ze względu na protesty, które wybuchły, kiedy władze uznały, że nie zawrą tego porozumienia, zdecydowano się ją opublikować dopiero teraz.
Drugie miejsce w rankingu IPŚ zajął komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele, a trzecie - bracia Witalij i Wołodymyr Kliczko. Pierwszy z braci stoi na czele opozycyjnej partii Udar i jest jednym z politycznych przywódców trwających na Ukrainie akcji antyrządowych.
Na czwartej pozycji znalazła się prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, na piątym - szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt, a tuż za nim uplasował się ukraiński biznesmen i promotor zbliżenia swego kraju z Zachodem Wiktor Pinczuk.
Po Bronisławie Komorowskim i Radosławie Sikorskim, a przed Pawłem Kowalem eksperci IPŚ na dziewiątym miejscu umieścili byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coksa.
Kwaśniewski i Cox zostali wyróżnieni za zaangażowanie w misję obserwacyjną Parlamentu Europejskiego na Ukrainie, która monitorowała procesy sądowe opozycjonistów oraz zabiegała o uwolnienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko.
Prezydent Komorowski - jak czytamy w uzasadnieniu - to "polityk, który nie dopuścił do poważnego regresu w stosunkach polsko-ukraińskich" przy obchodach 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej, które o mały włos "nie przekreśliły wszystkich osiągnięć w relacjach między dwoma państwami na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia".
Minister Sikorski robił z kolei "wszystko, by dialog UE z Kijowem zakończył się pozytywnym wynikiem" na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, "nie zważając na znajdującą się w więzieniu b. premier Tymoszenko, naruszenia ordynacji wyborczej (na Ukrainie) i inne problemy w stosunkach między Ukrainą a UE".
Pawła Kowala uznano za jednego najbardziej aktywnych komentatorów ukraińskich spraw w UE oraz jednego z niewielu europosłów, któremu w 2013 r. udało się utrzymywać "konstruktywny dialog", tak z przedstawicielami władz, jak i opozycji na Ukrainie.
Instytut Polityki Światowej w Kijowie opublikował swój ranking najlepszych lobbystów Ukrainy za granicą już po raz szósty.