Albańscy muzułmanie przeciw Matce Teresie na dowodach
Wspólnota islamska reprezentująca większość ludności Albanii zaprotestowała przeciw projektowi umieszczenia na nowym albańskim dokumencie tożsamości wizerunku najsłynniejszej w świecie Albanki - błogosławionej Matki Teresy.
02.11.2007 18:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z inicjatywą odrzucenia tego projektu wystąpili muzułmanie ze położonej na północy kraju Szkodry, największego skupiska katolików w Albanii. Muzułmanie i katolicy mieszkają w Szkodrze w oddzielnych dzielnicach.
Stowarzyszenia "Dobroczynność Islamska", "Kultura Islamska" i "Drita" oświadczyły we wspólnej deklaracji, że rządowy projekt umieszczenia na dowodach tożsamości wizerunku katolickiej zakonnicy "stanowi ciężki cios zadany świeckiemu charakterowi państwa i toleracji religijnej w Albanii".
"Jesteśmy przekonani, iż rząd wykorzystuje Matkę Teresę, aby uczynić z niej mityczną postać religijną i nadać Albanii chrześcijański charakter" - czytamy w komunikacie.
W przeszłości muzułmanie ze Szkodry udaremnili realizację projektu umieszczenia statui Matki Teresy przy wjeździe do miasta.
Matka Teresa (Gonxha Bojaxhiu) urodziła się w 1910 roku w albańskiej rodzinie w Skopje, stolicy Macedonii, która należała wtedy do Imperium Otomańskiego. Zmarła w 1997 roku w Kalkucie. Założycielka kongregacji Misjonarek Miłosierdzia, symbolu solidarności ubogich, w 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.