Trwa ładowanie...
d3q5q7c

Albańscy muzułmanie przeciw Matce Teresie na dowodach

Wspólnota islamska reprezentująca większość ludności Albanii zaprotestowała przeciw projektowi umieszczenia na nowym albańskim dokumencie tożsamości wizerunku najsłynniejszej w świecie Albanki - błogosławionej Matki Teresy.

d3q5q7c
d3q5q7c

Z inicjatywą odrzucenia tego projektu wystąpili muzułmanie ze położonej na północy kraju Szkodry, największego skupiska katolików w Albanii. Muzułmanie i katolicy mieszkają w Szkodrze w oddzielnych dzielnicach.

Stowarzyszenia "Dobroczynność Islamska", "Kultura Islamska" i "Drita" oświadczyły we wspólnej deklaracji, że rządowy projekt umieszczenia na dowodach tożsamości wizerunku katolickiej zakonnicy "stanowi ciężki cios zadany świeckiemu charakterowi państwa i toleracji religijnej w Albanii".

"Jesteśmy przekonani, iż rząd wykorzystuje Matkę Teresę, aby uczynić z niej mityczną postać religijną i nadać Albanii chrześcijański charakter" - czytamy w komunikacie.

W przeszłości muzułmanie ze Szkodry udaremnili realizację projektu umieszczenia statui Matki Teresy przy wjeździe do miasta.

Matka Teresa (Gonxha Bojaxhiu) urodziła się w 1910 roku w albańskiej rodzinie w Skopje, stolicy Macedonii, która należała wtedy do Imperium Otomańskiego. Zmarła w 1997 roku w Kalkucie. Założycielka kongregacji Misjonarek Miłosierdzia, symbolu solidarności ubogich, w 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

d3q5q7c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q5q7c
Więcej tematów