Trwa ładowanie...
d3lyaxr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Alain Juppe nie wyklucza ogólnoeuropejskiego referendum ws. reformy UE

• Europa powinna być "wymyślona na nowo" - oświadczył uchodzący za jednego z głównych kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta Francji Alain Juppe
• Plan prowadzący do tego mógłby być w przyszłości przedmiotem ogólnoeuropejskiego referendum - dodał Juppe
• Natomiast sprawę referendum ws. przyszłości Francji w UE uważa za krok nieodpowiedzialny
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alain Juppe nie wyklucza ogólnoeuropejskiego referendum ws. reformy UE
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d3lyaxr

Przestrzegł on jednocześnie przed ogłaszaniem referendum ws. przyszłości Francji w Unii Europejskiej zanim Wspólnota zostanie zreformowana. Uznał, że byłoby to "całkowicie nieodpowiedzialnym" krokiem. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi ze strony Frontu Narodowego, który chce, aby Francuzi zadecydowali o przyszłości swojego kraju w referendum podobnym do tego, które w czwartek przeprowadzono w Wielkiej Brytanii.

- Zarządzenie referendum we Francji byłoby w tej chwili całkowicie nieodpowiedzialne - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Le Monde". Dodał, że Europa musi być wpierw "przebudowana".

- W pewnym momencie rekonstrukcji Europy, referendum będzie potrzebne, nie tylko we Francji, ale we wszystkich zainteresowanych państwach - oznajmił Juppe.

d3lyaxr

Agencja Reutera zauważa, że tymi komentarzami francuski polityk wpisuje się w ton wypowiedzi innych osobistości z pierwszych stron gazet, które opowiadają się za reformą UE, w tym ministra gospodarki Emmanuela Macrona.

Juppe ocenił też, że Układ z Schengen dotyczący swobodnego przemieszczania się ludzi i towarów nie zdał egzaminu. W związku z tym podał w wątpliwość zasadność patrolowania zewnętrznych granic UE przez europejskie służby kontroli granic.

- Jedno jest pewne. Europa jutra będzie, bardziej niż teraz, działać na różnych prędkościach - powiedział.

Juppe, który w latach 1995-1997 pełnił funkcję premiera, ubiega się o poparcie Republikanów. Jego konkurentem w tym wyścigu jest były prezydent Nicolas Sarkozy. Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 23 kwietnia, a druga 7 maja 2017 roku. Prawybory wśród Republikanów planowane są na listopad bieżącego roku.

d3lyaxr

Podziel się opinią

Share

d3lyaxr

d3lyaxr
Więcej tematów