Trwa ładowanie...
dbdcyxz

Akcja ratunkowa TOPR w Tatrach. Dwa wypadki w okolicach Rysów, jedna osoba nie żyje

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wyruszyło do dwóch wypadków w rejonie Rysów. - Szczegóły nie są jeszcze znane. Wiadomo o co najmniej jednej ofierze śmiertelnej - przekazał ratownik dyżurny Krzysztof Długopolski. Na miejsce akcji przyleciał helikopter TOPR.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Śmigłowiec "Sokół" Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
Śmigłowiec "Sokół" Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (East News, Fot: MARCIN JOZEFOWICZ/REPORTER)
dbdcyxz

TOPR przekazało, że do śmierci turysty doszło w skutek upadku z dużej wysokości. Jak informuje RMF druga osoba, której na pomoc pospieszyli ratownicy TOPR-u, nie odniosła żadnych obrażeń i jest w dobrym stanie.

W górach panują bardzo trudne warunki. Szlaki są pokryte lodem, a śnieg jest zmrożony i bardzo twardy - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Poruszanie się wymaga bardzo dużych umiejętności i odpowiedniego sprzętu - raków oraz czekana. W partiach graniowych są miejsca, gdzie śnieg jest całkowicie wywiany i wystają kamienie.

   google maps
(google maps)
dbdcyxz

Dodatkowo w Tatrach panuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. "Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - ostrzega TOPR.

Rysy to najwyższy szczyt w Polsce - jego wysokość to 2500 m.n.p.m. Góra należy do Korony Europy i pomimo skali trudności jej zdobycia, należy do często uczęszczanych szlaków w Tatrach. Na szczyt prowadzą dwa szlaki turystyczne. Pierwszy, czerwony, idzie od schroniska nad Morskim Okiem wschodnim lub zachodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu i przez Bulę pod Rysami na wierzchołek Rysów.

Drugi to niebieski idący od schroniska nad Popradzkim Stawem, Doliną Mięguszowiecką do Żabich Stawów Mięguszowieckich. Później trasę trzeba kontynuować szlakiem czerwonym do Chaty pod Rysami, dalej na przełęcz Waga i wierzchołek Rysów.

   pogoda.wp.pl
(pogoda.wp.pl)
dbdcyxz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: tatromaniak.pl, RMF

Zobacz też: Zbigniew Ziobro bronił ustawy w Senacie. Śmiszek komentuje

dbdcyxz

Podziel się opinią

Share
dbdcyxz
dbdcyxz
Więcej tematów