Trwa ładowanie...

Akcja ratunkowa na Babiej Górze. Para turystów zgubiła drogę

Ratownicy GOPR ruszyli na pomoc parze turystów, którzy zgubili się schodząc z Babiej Góry w Beskidach Zachodnich. Poważnie wychłodzona kobieta musiała zostać zniesiona na noszach.

Share
Akcja ratunkowa na Babiej Górze. Para turystów zgubiła drogę
Źródło: Wikimedia Commons, Fot: Pudelek (Marcin Szala)
d4fxjhc

Jak poinformowała wieczorem rzeczniczka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Joanna Sieradzka "wyziębiona, ale przytomna kobieta została przewieziona do szpitala w Suchej Beskidzkiej". - Jej stan nie wymagał przetransportowania do Centrum Leczenia Hipotermii w Krakowie - dodała Sieradzka.

Turyści - mężczyzna i kobieta, którzy zgubili się na Babiej Górze, późnym popołudniem poprosili o pomoc. - Znajdowali się w żlebie Poszukiwaczy Skarbów. To bardzo stromy rejon. Ratownicy, żeby ewakuować kobietę, która jest w ciężkim stanie, musieli użyć technik linowych. Jej towarzysz schodził o własnych siłach - powiedział Pudełko.

d4fxjhc

Beskidzcy ratownicy zauważyli u turystki objawy pierwszego stopnia hipotermii. Początkowo ratownicy sądzili, że kobietę po zwiezieniu z góry trzeba będzie przetransportować do Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej przy krakowskim szpitalu specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Poziom hipotermii określany jest w trójstopniowej rosnącej skali. Pierwszy stopień występuje, gdy temperatura ciała wynosi między 34-36 st. C. Człowiek jest blady, wargi ma sine, skórę zimną, a tętno przyspieszone. Jego ciało jest osłabione.

Na Babiej Górze warunki turystyczne są trudne. Śniegu leży do 30 cm. Szlaki oblodzone i bardzo śliskie. Lokalnie występuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego w miejscach, gdzie na trawiastym podłożu odłożył się śnieg nawiany przez silny wiatr.

Babia Góra to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, a poza Tatrami najwyższy szczyt w Polsce.

d4fxjhc

Źródło PAP, RMF FM, WP.PL

Oglądaj też: Niecodzienna akcja ratunkowa w Chinach

d4fxjhc

Podziel się opinią

Share
d4fxjhc
d4fxjhc
Więcej tematów