Akcja "Policz się z cukrzycą" podczas 15. finału WOŚP
Podczas 15. finału Wielkiej Orkiestry
Świątecznej Pomocy na ulicach Warszawy odbędzie się
specjalny bieg w ramach akcji "Policz się z cukrzycą". W tym roku
będzie on związany z prowadzonym przez WOŚP programem leczenia
pompami insulinowymi dzieci z cukrzycą.
Uczestnicząc w tym biegu - mówił prezes fundacji WOŚP Jurek Owsiak - będziecie mogli wyrazić swoją solidarność z blisko dwumilionową społecznością polskich diabetyków, czyli osób chorych na cukrzycę.
Bieg, który odbędzie się na dystansie około 4 kilometrów rozpocznie się o godz. 15.50. Start na ulicy Marszałkowskiej - naprzeciwko sceny przed Pałacem Kultury i Nauki). Następnie trasa wieść będzie ulicami: Marszałkowską, Świętokrzyską, Al. Jana Pawła II, Al. Solidarności do Placu Bankowego i z powrotem ulicą Marszałkowską do mety przed sceną.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już od kilku lat angażuje się w pomoc cukrzykom, głownie poprzez swój program leczenia pompami insulinowymi dzieci z cukrzycą. Jutro będziemy grali zbierając pieniądze na dzieci poszkodowane w wypadkach samochodowych i na naukę udzielania pierwszej pomocy. Po raz pierwszy fundacja w swojej historii zagra także dla dorosłych Polaków chorych na cukrzycę - powiedział Owsiak.
Poinformował też, że dotychczas zakupiono dla dzieci około 1800 osobistych pomp insulinowych i - jak podkreślił - stawia to Polskę na pierwszym miejscu na świecie, pod kątem leczenia małych dzieci osobistymi pompami insulinowymi. Jak dodał najmłodszy pacjent podłączony do pompy miał 2 tygodnie.
Akcja "Policz się z cukrzycą" to przedsięwzięcie, w które WOŚP chce zaangażować producentów żywności w Polsce. Chodzi o to, by na opakowaniach produktów żywnościowych zamieścić informacje, pomagające cukrzykom odpowiednio dawkować sobie insulinę.
Jak przekonywali na sobotniej konferencji eksperci w zakresie leczenia cukrzycy, jednym z istotnych elementów pomagających żyć diabetykom jest pełna informacja dotycząca żywności, którą spożywają.
Zdaniem szefa programu leczenia dzieci z cukrzycą na wydziale pediatrii Akademii Medycznej Uniwersytetu Yale prof. Williama Tamborlane'a nigdzie na świecie w populacji dzieci najmłodszych nie udało się na taką skalę zastosować pomp insulinowych. Autor pierwszych na świecie publikacji na temat terapii pompami insulinowymi zaznaczył, iż jest to o tyle ważne, że ma zasadniczy wpływ na życie tych dzieci.
Bardzo mnie cieszy, że mogę uczestniczyć w finale organizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jestem zadowolony, że spotkałem ludzi zaangażowanych w prace fundacji, która m.in. działa na rzecz dzieci z cukrzycą - mówił z kolei prezes Europejskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej dr Wim Wientjens, który od 1951 r. sam choruje na cukrzycę.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie 180 milionów osób choruje na cukrzycę typu II; po roku 2025 liczba ta może przekroczyć 300 milionów. Śmiertelność z powodu powikłań dorównuje liczbie ofiar AIDS. Cukrzycę ma około 7,5 procent mieszkańców krajów Unii Europejskiej po 20. roku życia - mniej więcej u połowy z nich choroba pozostaje nierozpoznana. Oznacza to wzrost liczby powikłań i gigantyczne koszty opieki zdrowotnej.