PolskaAkcja Greenpeace przeciwko budowie drogi Via Baltica

Akcja Greenpeace przeciwko budowie drogi Via Baltica

Międzynarodowa organizacja
ekologiczna Greenpeace sprzeciwia się budowie na terenie
północno-wschodniej Polski drogi ekspresowej Via Baltica. Pod
hasłem "Via Baltica - nie tędy droga!" organizacja zaczęła zbierać
podpisy pod petycją w tej sprawie do decydentów.

Podpisy są zbierane na VII Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie na Suwalszczyźnie, który zakończy się w niedzielę. To początek naszej akcji - powiedziała rzeczniczka Greenpeace w Polsce Joanna Pertkiewicz.

Dowspudę wybrano na inaugurację akcji ze względu na to, że sąsiaduje z rzeką Rospudą, a to m.in. dolina tej rzeki w okolicach Augustowa, gdzie są stanowiska rzadkich storczyków, ma być zagrożona, mówią ekolodzy.

Walory przyrodnicze miejsc, które zdaniem Greenpeace zniszczy Via Valtica prezentowane są w Dowspudzie na specjalnej wystawie fotograficznej. Przygotował ją Greenpeace i północnowschodni oddział organizacji ekologicznej Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.

Greenpeace sprzeciwia się niszczeniu środowiska naturalnego na całym świecie. Jest także przeciwny krótkowzrocznemu niszczeniu polskiej przyrody (...) Zwiększenie natężenia ruchu pojazdów na chronionych terenach Zielonych Płuc Polski jest niepotrzebne i zbyt kosztowne. Jest to także zagrożenie dla całego regionu, którego przyszłość uzależniona jest od zachowania unikatowego ekosystemu - napisali działacze Greenpeace w komunikacie.

Na pytanie, czy na akcję protestacyjną w sprawie Via Baltica nie jest za późno, bo przebieg trasy jest raczej przesądzony (choć nie po myśli innych organizacji ekologicznych, m.in. WWF - Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - OTOP, które protestowały w tej sprawie od dawna) Pertkiewicz odpowiedziała przecząco i dodała, że "jeśli będzie trzeba protest przyjmie inne formy".

Petycja z zebranymi w Dowspudzie podpisami trafi m.in. do władz Augustowa, bo ekolodzy z Greenpeace chcą zmiany lokalizacji planowanej obwodnicy tego miasta, która ma być elementem Via Baltica. Dokument zostanie także przekazany do Ministerstwa Infrastruktury.

Planowana droga ekspresowa Via Baltica jest częścią pierwszego ogólnoeuropejskiego korytarza transportowego, biegnącego z Warszawy przez kraje nadbałtyckie do Finlandii. Ekolodzy sprzeciwiają się przecinaniu przez nią kilku najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Europie. Zaliczają do nich Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Augustowską oraz obrzeża Narwiańskiego Parku Narodowego, Puszczy Knyszyńskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Podkreślają, że są to miejsca włączone do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)