Trwa ładowanie...

Akcja Demokracja złożyła apele do prezydenta ws. ułaskawienia M. Kamińskiego i TK

Przedstawiciele ruchu Akcja Demokracja złożyli w Kancelarii Prezydenta apel do prezydenta Andrzeja Dudy o wyjaśnienie sprawy ułaskawienia b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Dołączyli też apel w sprawie zakończenia sporu wokół TK. Kancelaria Prezydenta zapewniła, że udzieli odpowiedzi.

Share
Akcja Demokracja złożyła apele do prezydenta ws. ułaskawienia M. Kamińskiego i TK
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
ddcjd51

"Ułaskawienie swojego byłego kolegi partyjnego oraz innych pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego, bez oczekiwania na rozstrzygnięcie sądu drugiej instancji, trudno odczytywać inaczej niż jako psucie państwa, wykorzystywanie urzędu do osiągania partykularnych celów własnego obozu politycznego i podważanie niezawisłości sądów. (...) Pośpieszny charakter decyzji o ułaskawieniu pana ministra Kamińskiego wskazuje na pozamerytoryczne motywy decyzji" - napisali autorzy apelu.

"Panie prezydencie, jako obywatelki i obywatele Rzeczypospolitej Polskiej domagamy się wyjaśnień co do motywów pańskiej decyzji i trybu jej podjęcia" - napisali autorzy apelu; podpisało się pod nim w internecie ponad 31 tys. osób.

Akcja Demokracja złożyła także drugi apel - "Zakończcie wojnę o Trybunał Konstytucyjny", skierowany do prezydenta oraz parlamentarzystów. Wyrażono w nim oburzenie "używaniem nominacji do TK do bieżących gier politycznych, zarówno w tej, jak i poprzedniej kadencji parlamentu". "Działania te podważają fundamenty państwa prawa i prowadzą do utraty przez obywateli zaufania do instytucji publicznych" - ocenili autorzy apelu; zebrali pod nim ponad 11 tys. podpisów.

ddcjd51

Przedstawicieli Akcji Demokracji, Weronikę Paszewską i Bogumiła Kolmasiaka, przyjął podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski i dyrektor Biura Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich Grażyna Wereszczyńska.

Kolarski powiedział dziennikarzom po spotkaniu i przyjęciu apeli, że Kancelaria Prezydenta odpowiedziała na prośbę przedstawicieli ruchu Akcja Demokracja, którzy zwrócili się z pisemną prośbą o możliwość przekazania apelu do prezydenta, w którym proszą o dodatkowe informacje, wyjaśnienia ws. ułaskawienia Kamińskiego.

Kolarski powiedział, że Kancelaria Prezydenta udzieli odpowiedzi autorom apelu. - Spotkałem się z przedstawicielami sygnatariuszy, odebrałem apel z podpisami i umówiliśmy się, że odpowiedź niebawem zostanie przekazana - powiedział Kolarski.

Dodał, że przyjął także drugi apel dotyczący sytuacji wokół TK, chociaż pierwotnie, w prośbie o spotkanie, nie było o nim mowy. - Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyjąć również taki apel w trakcie spotkania i udzielić odpowiedzi. Tak też się stanie - zapewnił Kolarski.

ddcjd51

Kolmasiak powiedział po spotkaniu, że spotkanie upłynęło w "sympatycznej i kurtuazyjnej atmosferze, natomiast odbyło się bez konkretów".

Prezydent Andrzej Duda w połowie listopada ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy biura skazanych za działania w tzw. "aferze gruntowej".

W marcu tego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na kary więzienia b. szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. Proces dotyczył operacji CBA z lata 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Akcja Demokracja jest organizacją pozarządową, na swojej stronie internetowej przedstawia się jako "ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy". "Dążymy do pełnego poszanowania praw człowieka, ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia nierówności społeczno-ekonomicznych. Uważamy, że prawdziwa zmiana polityczna nastąpi nie w wyniku zakulisowych rozgrywek, lecz tylko wtedy, gdy zażądamy jej razem, głośno i wyraźnie" - napisali przedstawiciele ruchu.

ddcjd51

Podziel się opinią

Share
ddcjd51
ddcjd51
Więcej tematów