AGM-88 HARM. Amerykańskie pociski antyradarowe na wyposażeniu ukraińskiej armii
Amerykańska broń przekazana ukraińskim żołnierzom to naddźwiękowe pociski rakietowe, które mają posłużyć do niszczenia systemów radarowych Rosjan. AGM-88 zostały dostarczone armii ukraińskiej, co we wtorek potwierdził Pentagon. Dlaczego ta broń jest tak ważna? Pociski pozwalają zneutralizować obronę przeciwlotniczą wroga.
Pociski rakietowe AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile) są zaliczane do broni precyzyjnego rażenia klasy ziemie-powietrze.
AGM-88 HARM – broń, której brakowało Ukraińcom
Działanie tego typu rakiet opiera się na emisjach radiolokacyjnych celu, które pozwala zniszczyć radary przeciwlotnicze wroga, nawet bez znajomości ich dokładnego położenia. Naprowadzenie na cel po wystrzeleniu odbywa się automatycznie – przy pomocy zainstalowanej w dziobie rakiety anteny odbiorczej. Dostarczone przez Amerykanów rakiety AGM-88 pozwolą więc stronie ukraińskiej osłabić rosyjską obronę przeciwlotniczą.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
AGM-88 – pociski sprawdzone w boju
Przekazane armii ukraińskiej rakiety AGM-88 weszły do służby w marcu 1983 roku. Pierwsze użycie bojowe tej broni zostało zanotowane w 1986 roku podczas amerykańskiej operacji przeciwko Libii, podczas której przy pomocy rakiet zniszczono wiele celów w okolicach zatoki Wielka Sytra. Użyto ich także podczas operacji Eldorado Canyon, czyli amerykańskich nalotów na Libię w kwietniu 1986 roku. Pociski przeciwradarowe HARM zostały również zastosowane do neutralizowania irackich stacji radiowych i systemów obrony przeciwlotniczej, podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. AGM-88 HARM były wykorzystywane też przez NATO podczas operacji wojskowej w Federalnej Republice Jugosławii w 1999 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężna eksplozja. Ukraińskie wojsko wysadziło rosyjski czołg amerykańskim pociskiem
Pociski rakietowe HARM dostosowane do ukraińskiej armii
Informacje zamieszczone na portalach amerykańskich Sił Powietrznych wskazują, że zasięg tego typu rakiet wynosi około 48 kilometrów. Docelowo pociski są przenoszone za pomocą wyspecjalizowanych samolotów, które nie są jednak elementem wyposażenia ukraińskiej armii. Stąd do końca nie jest znany sposób ich użycia. Eksperci wskazują jednak, że mogą one być odpalane z dostosowanej do warunków wyrzutni, znajdującej się na powierzchni lub samolotów, na co wskazywał Colin Kahl, amerykański podsekretarz obrony.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
AGM-88 HARM - amerykańskie rakiety na wyposażeniu światowej armii
Wciąż udoskonalane pociski antyrakietowe AGM od wejścia do służby w 1983 roku są elementem wyposażenia Sił Zbrojnych USA oraz amerykańskiej Marynarki Wojennej. Sprawdzona w boju broń została także zakupiona przez inne kraje. Obecnie, oprócz Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, posiada je 15 państw:
- Egipt
- Niemcy
- Australia
- Grecja
- Izrael
- Włochy
- Kuwejt
- Maroko
- Korea Południowa
- Arabia Saudyjska
- Hiszpania
- Tajwan
- Turcja
- Pakistan
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
Pociski AGM-88 są udoskonalane. W USA wdrażane są obecnie najnowocześniejsze wersje pocisków: AGM-88E AARGM i AGM-88G AARGM-ER.
Zobacz również: Wśród Rosjan konsternacja. Takiego ataku się nie spodziewali
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski