Trwa ładowanie...
d22hrw2

Agencje będą reformowane a nie likwidowane

Minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik powiedział, że środki, trafiające dotychczas do agencji i funduszy państowych, będą przekazywane samorządom, dzięki czemu będą lepiej wykorzystywane.

d22hrw2
d22hrw2

Rząd zajmie się we wtorek propozycjami ministra w tej sprawie. Według nieoficjalnych informacji zreformowane miałyby być między innymi Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Państwowy Fundusz Kombatantów, Fundusz Alimentacyjny i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Janik powiedział w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że agencje i fundusze nie będą likwidowane, a tylko nastąpi decentralizacja ich działania. Rząd i Sejm odzyskają dzięki temu kontrolę nad pieniędzmi, wykorzystywanymi przez agencje i fundusze. Dziś rząd zajmie się częścią tych instytucji, a kolejnymi za kilka tygodni.

Minister Janik powiedział, że prawdopodobnie dojdzie do aresztowań wśród byłych członków kierownictwa Stoczni Szczecińskiej. Prokuratura ma do końca miesiąca sformułować zarzuty wobec podejrzanych. Minister przyznał, że śledztwo w tej sprawie jest bardzo skomplikowane.

Krzysztof Janik wyraził opinię, że wiele zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego wynika z braku reakcji społecznej. Zdaniem ministra, obywatele boją się na przykład reagować na przypadki chuligaństwa, co rozzuchwala sprawców. Wiele osób postępuje też lekkomyślnie, co ułatwia działanie przestępcom. Janik powiedział, że normalne postawy ludzi, którzy przeciwstawiają się przestępcom, zdarzają się często, ale media o tym nie informują.

Minister przyznał, że zmiany w policji, która ma działać bliżej obywateli, potrwają kilka lat. Dodał jednak, że zmiany te nie będą remedium na zagrożenie przestępczością. Nie uda się poprawić bezpieczeństwa bez współudziału obywateli -podkreślił minister. (ej)

d22hrw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22hrw2
Więcej tematów