Agencja Fitch potwierdziła rating Polski
Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A -". Jak napisano w komunikacie, perspektywa ratingu jest stabilna. Agencja obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych na 2017 r. z 2,6 proc. do 1,8 proc. PKB.
Prognozę deficytu sektora gg na 2019 r. pozostawiono bez zmian na poziomie 2,5 proc. PKB. Zdaniem Agencji Fitch, wyższe wydatki (w tym koszty obniżenia wieku emerytalnego i wzrost inwestycji) tylko częściowo zostaną pokryte dalszym wzrostem przychodów. Pogorszenie się sytuacji w gospodarce i wpływ takiego stanu rzeczy na przychody jest głównym zagrożeniem dla prognozy - napisano w raporcie, sugerując wzrost deficytu do 2,3 proc. i 2,5 proc. PKB w 2018 r. i 2019 r.
Agencja szacuje, iż PKB Polski w 2017 wzrośnie, ale w kolejnych latach polska gospodarka znacznie spowolni. Przyczyną jej zahamowania będzie m.in. niedobór siły roboczej, a co za tym idzie ograniczenie mocy produkcyjnej.
Agencja prognozuje także wzrost inflacji, a także podniesienie stóp procentowych z obecnych 1,5proc. do 3 proc. w perspektywie najbliższych dwóch lat, które zahamują rosnącą inflację na poziomie 2,5 proc.
Fitch spodziewa się, że dług publiczny spadnie do 53,1 proc. PKB na koniec 2017 r. z 54,1 proc. w 2016 r. i w dłuższym terminie będzie dalej spadał.
- Biorąc pod uwagę wysoki udział długu w walucie obcej (31,6 proc. całości długu we wrześniu 2017 r.), głównym ryzykiem dla dynamiki długu jest osłabienie się waluty. Władze zamierzają zmniejszyć udział długu zagranicznego do poniżej 30 proc. - dodano.
Fitch odniósł się też do wycofania się z Polski z porozumienia z MFW w sprawie dostępu do elastycznej linii kredytowej (FCL). Jako powód zmiany decyzji uznano m.in. wyższe oficjalne rezerwy w banku centralnym.