Trwa ładowanie...

Afgańscy talibowie opublikowali film z uwolnienia sierż. Bergdahla. Więzili go pięć lat

Afgańscy talibowie opublikowali na swej stronie internetowej film z uwolnienia sierżanta Bowe'a Bergdahla, jedynego amerykańskiego jeńca wojennego w Afganistanie, przetrzymywanego tam od pięciu lat.

Share
Afgańscy talibowie opublikowali film z uwolnienia sierż. Bergdahla. Więzili go pięć lat
Źródło: AFP, fot: US Army
d21648z

Na trwającym 17 minut nagraniu pt. "Ceremonia wymiany amerykańskiego żołnierza" widać 28-letniego Bergdahla z ogoloną głową i brodą, ubranego w białą długą tradycyjną afgańską koszulę i otoczonego przez grupę mężczyzn w turbanach.

Grupa cierpliwie czeka, następnie ląduje amerykański śmigłowiec - relacjonuje AFP. Wysiada z niego trzech mężczyzn ubranych po cywilnemu i idzie na spotkanie z talibami i amerykańskim żołnierzem.

Amerykanie i islamiści podają sobie ręce i po kilku sekundach Bergdahl zostaje szybko przeszukany i zaprowadzony do śmigłowca, który odlatuje. Na końcu nagrania na ekranie pojawia się napis: "Nie wracaj do Afganistanu".

d21648z

Wymieniony za talibów

Sierżant Bergdahl, który był więziony w Afganistanie od 30 czerwca 2009 roku, został uwolniony w sobotę w zamian za pięciu wysokiej rangi talibów z więzienia w Guantanamo, uznawanych za wciąż niebezpiecznych. Wszyscy byli zaklasyfikowani przez Pentagon do grupy "wysokiego ryzyka". Obecnie przebywają oni w Katarze.

Berghdal był jedynym amerykańskim jeńcem przetrzymywanym w Afganistanie. Jego uwolnienie zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru, który był mediatorem w rozmowach między Waszyngtonem a talibami.

Wymiana jeńców została skrytykowana w USA przez polityków republikańskich, którzy zarzucili administracji prowadzenie negocjacji z terrorystami i ostrzegli, że uwolnieni talibowie prawdopodobnie powrócą do walki.

d21648z

Podziel się opinią

Share
d21648z
d21648z
Więcej tematów