Trwa ładowanie...
doh570v

Afganistan: wysłannik ONZ przybył do Kabulu

Lakhdar Brahimi (AFP)
Specjalny wysłannik ONZ, Lakhdar Brahimi przybył we wtorek rano w Kabulu by na miejscu omówić mechanizmy przekazania władzy nowemu tymczasowemu rządowi Afganistanu.

Share
doh570v

Brahimi był głównym inicjatorem rokowań afgańskich frakcji na Petersbergu pod Bonn - po trwających dziewięć dni dyskusjach, uczestnicy konferencji zgodzili się na powołanie nowego afgańskiego rządu, który miałby kierować krajem do czasu zwołania tradycyjnego zgromadzenia przywódców plemiennych i religijnych Afganistanu - Loi Dżirgi.

Zdaniem obserwatorów, Brahimi - wysłannik sekretarza generalnego ONZ, dyplomata algierski - odegrał w toku rokowań pod Bonn kluczową rolę.

Wysłannik ONZ wylądował we wtorek w podkabulskiej bazie Bagram - jeszcze tego samego dnia ma spotkać się z szefem dyplomacji afgańskiej Abdullahem Abdullahem.

Nowa administracja Afganistanu oficjalnie ma przejąć władzę w Kabulu z rąk Sojuszu Północnego w dniu 22 grudnia. Na premiera rządu desygnowano pasztuńskiego arystokratę Hamida Karzaja.

Karzai przebywa obecnie na południu kraju, gdzie doprowadził do kapitulacji Kandaharu i poddania jednostek talibów na miejscu. We wtorek oczekiwany jest w Kabulu.(aka)

doh570v

Podziel się opinią

Share
doh570v
doh570v
Więcej tematów