Trwa ładowanie...
22-07-2013 12:05

Afganistan: parlament chce odwołania szefa MSW, rosną obawy o stabilność kraju

Afgański parlament zagłosował za odwołaniem ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych Ghulama Mudżtaby Patanga. Może to zagrozić stabilności kraju, który stopniowo opuszczają oddziały międzynarodowych sił NATO - zauważa agencja Reutera.

Afganistan: parlament chce odwołania szefa MSW, rosną obawy o stabilność krajuŹródło: AFP, fot: Jason Reed
d49fgvg
d49fgvg

Afgańscy deputowani uznali, że odkąd Patang objął resort, zmniejszyło się bezpieczeństwo w kraju, m.in. wzdłuż autostrady łączącej stolicę Kabul z Kandaharem na południowym wschodzie. Trasa ta ma strategiczne znaczenie gospodarcze i jest często atakowana przez talibskich bojowników. Wytknięto mu również nieskuteczną walkę z korupcją w policji, której jako szef MSW był zwierzchnikiem.

- Minister spraw wewnętrznych Afganistanu 136 głosami przeciwko niemu został zdjęty z funkcji. Zwracam się do prezydenta Islamskiej Republiki Afganistanu (Hamida Karzaja), by mianował inną osobę na to stanowisko - oświadczył przewodniczący parlamentu Abdul Rauf Ibrahimi.

Nie jest jasne, czy Karzaj uzna wynik parlamentarnego głosowania w czasie, gdy jego administracja stara się zwiększyć stabilność w kraju przed przypadającymi na 2014 rok wyborami prezydenckimi i planowym wycofaniem się oddziałów bojowych NATO. W przeszłości Karzaj po podobnych głosowaniach w parlamencie utrzymywał urzędników jako pełniących obowiązki i przeciągał nominacje ich następców.

Patang argumentował, że afgańska policja musi ochraniać odległe regiony i autostrady, choć lepiej nadawałoby się do tego ciężej uzbrojone wojsko. Według niego od 21 marca br. zginęło blisko 2750 policjantów, czyli prawie 2 proc. całej siły. - Jesteśmy na progu wycofania się sił NATO, co wiąże się z mnóstwem problemów i wyzwań - zaznaczył.

d49fgvg

W sierpniu ubiegłego roku parlament zagłosował za dymisją ministrów obrony i spraw wewnętrznych Abdula Rahima Wardaka i Bismilli Chana Mohammadiego. Deputowani zarzucali im, że na skutek zaniedbań nie zapobiegli serii zamachów na ważnych urzędników państwowych oraz nie ukrócili incydentów na pograniczu z Pakistanem. W trakcie debaty przypomniano też doniesienia o korupcji w obu ministerstwach.

Zagraniczne oddziały stopniowo przekazują odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju liczącym ok. 350 tys. siłom bezpieczeństwa Afganistanu. Wycofywanie oddziałów bojowych NATO ma się zakończyć przed końcem 2014 roku.

d49fgvg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49fgvg
Więcej tematów