Administracja USA przedstawiła plan wizyty Obamy w Polsce
Administracja USA przedstawiła program roboczej wizyty w Polsce prezydenta Baracka Obamy, podkreślając, że będzie to "bardzo ważny przystanek" na trasie jego podróży do Europy rozpoczynającej się w niedzielę.
Barack Obama przybędzie do Polski 27 maja po południu. Tego samego dnia wieczorem spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim na kolacji z udziałem przywódców innych krajów Europy środkowej.
Główne dwustronne rozmowy polsko-amerykańskie odbędą się w sobotę 28 maja. Obama spotka się z prezydentem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Odbędzie się też wspólna konferencja prasowa.
- Będzie to okazja do przedyskutowania stosunków bilateralnych, współpracy w NATO, problemów bezpieczeństwa europejskiego, operacji w Afganistanie i kwestii demokratyzacji na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej - powiedział na telekonferencji prasowej w piątek wicedyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, Ben Rhodes.
Przypomniał, że w Tunezji przebywała ostatnio polska delegacja z byłym prezydentem Wałęsą, dzieląc się doświadczeniami Polski w transformacji rynkowej i demokratycznej.
Rhodes powiedział też, że w czasie wizyty w Warszawie planuje się - jak to określił - "przystanki kulturalne" prezydenta Obamy, w czasie których odda on hołd "polskiej historii i niezwykłemu poświęceniu polskiego narodu". Zastrzegł się jednak, że nie ustalono jeszcze dokładnie gdzie prezydent się zatrzyma.
Chodzi tu o złożenie wieńców pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Bohaterów Getta, chociaż program ten jest jeszcze przedmiotem ustaleń .
Obama spotka się także z rodzinami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński.
Jak się oczekuje, w czasie wizyty prezydent ma ogłosić przekazanie do Polski na zasadzie rotacyjnej amerykańskich myśliwców F-16 i samolotów transportowych C-130. Będzie to spełnienie postulatu obecności wojskowej USA w Polsce. Pierwsze samoloty mają przybyć do Polski w grudniu 2013 r.
Jak powiedziała dyrektor ds.europejskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, Elizabeth Sherwood-Randall, europejska podróż Obamy, w tym wizyta w Polsce, potwierdzi i umocni więzi bezpieczeństwa między USA a Europą i podkreśli "żywotność sojuszu atlantyckiego" - m.in. wartość artykułu 5 NATO jako gwarancji bezpieczeństwa dla wszystkich członków sojuszu.
- To część przesłania do Europy środkowej i wschodniej, do tych, którzy byli kiedyś 'nowymi' sojusznikami, ale jak to prezydent wielokrotnie powiedział, nie ma starych lub nowych sojuszników, są po prostu sojusznicy. Każdy musi mieć absolutne zaufanie do zobowiązań, które podjęliśmy dla ich obrony - oświadczyła.
Zapytany czy w czasie wizyty w Warszawie Obama ogłosi o postępie w staraniach o zniesienie wiz USA dla Polaków, Rhodes odpowiedział - Ciężko pracujemy nad tym poczyniliśmy postępy na wielu frontach. Więcej będziemy mogli powiedzieć w Polsce.
Dodał jednak, że "sprawa nie jest prosta" i nie podał żadnych konkretów.
Przed wizytą w Polsce Obama odwiedzi kolejno: Irlandię i Wielką Brytanię, a nastepnie weźmie udział w szczycie państw klubu G-8 w Deauville we Francji.
Na szczycie G-8 odbędzie m.in. rozmowę z prezydentem Rosji, Dimitrijem Miedwiediewem.