Trwa ładowanie...
Adam Niedzielski i Joanna Scheuring-Wielgus gośćmi programu "Tłit"

Adam Niedzielski i Joanna Scheuring-Wielgus gośćmi programu "Tłit"

Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gośćmi programu są minister zdrowia Adam Niedzielski i posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.
Share
d3pnnht

Co dziś w programie? Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej opublikował w środę uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Krótko potem wyrok TK opublikowało Rządowe Centrum Legislacji w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że zaostrzone prawo aborcyjne weszło w życie.

Do tej pory ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Teraz przepisy dopuszczają możliwość przerywania ciąży tylko wtedy, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

d3pnnht

Po opublikowaniu uzasadnienia TK na ulice miast w całej Polsce wyszły tysiące ludzi. Protesty odbyły się m.in. w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Łomży, Olsztynie, Kielcach i w Lublinie. W Warszawie manifestujący zebrali się przed Trybunałem Konstytucyjnym, potem skierowali się w stronę siedziby PiS.

Tymczasem w czwartek odbędzie się konferencja prasowa, podczas której rząd przedstawi zasady bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywać od 1 lutego. Przypomnijmy, obecne obostrzenia obowiązują od 28 grudnia. Najpierw rząd zaplanował je do 17 stycznia, ale później przedłużył o kolejne dwa tygodnie - do końca stycznia. Jedyna zmiana dotyczyła szkół. Po feriach do nauki stacjonarnej wróciły dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Starsze roczniki nadal uczą się w formie zdalnej.

Od miesiąca zamknięte pozostają galerie handlowe, działać nie mogą hotele czy kluby fitness, a restauracje mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos. Z nieoficjalnych doniesień mediów wynika, że najbliżej otwarcia mogą być centra handlowe; spekuluje się również o ewentualnym powrocie do szkół starszych uczniów.

d3pnnht

Podziel się opinią

Share
d3pnnht
d3pnnht
Więcej tematów