Trwa ładowanie...
adam maciejewski
18-01-2017 10:45

Adam Maciejewski i jego zespół z nagrodą za najlepszy przeszczep

Przeszczep dokonany przez zespół prof. Adama Maciejewskiego uznano za najlepszy w dziedzinie chirurgii mikronaczyniowej w 2016 roku. Tak uznało Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.

Adam Maciejewski i jego zespół z nagrodą za najlepszy przeszczepŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d223dbz

Adam Maciejewski wraz z zespołem u 37-letniego pacjenta przeprowadzili przeszczep obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi.

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (American Society for Reconstructive Microsurgery – ASRM) zrzesza ponad 500 najlepszych światowych specjalistów z dziedziny chirurgii. Podczas zakończonego dorocznego zjazdu przyznano nagrodę w kategorii best case prezentacji pod tytułem „Złożona allotransplantacja narządów szyi”. Oddano na nią 93 proc. głosów. Praca została wybrana spośród 300 zgłoszonych prezentacji z całego świata. Zgłosili ją prof. Adam Maciejewski i dr hab. Łukasz Krakowczyk, który jako jedyni w Polsce są członkami amerykańskiego towarzystwa.

Historia pacjenta

Przeszczep trwał 17 godzin i przebiegł zgodnie z precyzyjnie przygotowanym planem. Lekarze usunęli struktury bliznowate szyi i zaimplantowali przeszczep, odtworzyli też drogi pokarmową i oddechową. Biorca przeszczepu już wcześniej przeszedł kilka operacji. W 2001 roku przeszedł przeszczep nerki z powodu nefropatii, w związku z tym stale przyjmuje leki immunosupresyjne. W 2006 r. zachorował na ostrą białaczkę szpikową, a w 2009 r. zdiagnozowano u niego zaawansowanego raka krtani. Mężczyzna był leczony radioterapią. Konieczne było usunięcie krtani oraz stała tracheostomia. Nastąpiły powikłania - martwica dolnego gardła i przełyku, rozległa przetoka skórna.

Po nieudanych próbach odtworzenia drogi pokarmowej i zamknięcia przetoki założono mu gastrostomię, przez którą chory się odżywiał. Z powodu braku tarczycy i przytarczyc musiał też stale przyjmować hormony tarczycy i wapń.

d223dbz

W 2013 roku chory po raz pierwszy trafił do Centrum Onkologii w Gliwicach. W 2014 r. lekarze odtworzyli u mężczyzny drogę pokarmową, wykorzystując mikronaczyniowy płat jelitowy. W 2015 r. zakwalifikowano go do allotransplantacji narządów szyi. Jak tłumaczyli lekarze, za zabiegiem przemawiał brak cech nawrotu chorób nowotworowych, zła jakość życia oraz fakt, że tak czy inaczej pacjent musiał przyjmować leki przeciwko odrzutom. - Pod tym względem był idealnym kandydatem – tłumaczył wówczas prof. Adam Maciejewski.

Operacje Adama Maciejewskiego

To kolejne wyróżnienie dla lekarzy z Gliwic i prof. Adama Maciejewskiego, przyznane przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. Kilka lat temu pierwszy przeprowadzony w Polsce przeszczep twarzy został uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 r. Była to pierwsza taka operacja na świecie przeprowadzona ze wskazań życiowych. 33-letni pacjent w wyniku wypadku w pracy został pozbawiony połowy twarzy. Ze względu na rozległość obrażeń, utrudniających oddychanie i jedzenie oraz duże ryzyko infekcji bez przeszczepu w dłuższej perspektywie nie miałby szans na przeżycie.

Zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadził też przeszczep twarzy u 26-letniej kobiety, od dzieciństwa cierpiącej na nerwiakowłókniakowatość. Jest to łagodny nowotwór o podłożu genetycznym, który rozrastając się może jednak zagrażać życiu. Jest to jedno z głównych wskazań do przeprowadzenia przeszczepu twarzy.

d223dbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d223dbz
Więcej tematów