Trwa ładowanie...
IAR

Adam Glapiński kandydatem na prezesa NBP

Ekonomista Adam Glapiński jest kandydatem na nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z procedurą, kandydaturę na to stanowisko zgłasza prezydent, zatwierdza Sejm. Jeśli tak się stanie, Adam Glapiński zastąpi w NBP Marka Belkę, którego kadencja upływa w czerwcu.
Share
Adam Glapiński
Adam GlapińskiŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d2l8d1c

Adam Glapiński w 1972 roku ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie i od 1974 roku jest związany zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Dziś jest to Szkoła Główna Handlowa. W 2004 roku habilitował się, a w 2013 uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

W latach 80. działał w Solidarności. W 1990 roku był współzałożycielem Porozumienia Centrum. Od początku lat 90. pełnił wiele funkcji w administracji publicznej - ministra budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w gabinecie Jana Olszewskiego. Był też posłem na Sejm I kadencji i senatorem IV kadencji Senatu RP. Działał w Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.

Adam Glapiński zasiadał w radach nadzorczych Banku Rozwoju Eksportu, Centralwings oraz KGHM Polska Miedź. W latach 2007-2008 pełnił funkcję prezesa zarządu - dyrektora generalnego Polkomtela.

Był doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i w 2010 roku został przez niego powołany do Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję, która upłynęła w lutym 2016 roku. Z dniem 1 marca prezydent Andrzej Duda powołał Adama Glapińskiego na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.

d2l8d1c

Podziel się opinią

Share
d2l8d1c
d2l8d1c
Więcej tematów