WP

Adam Bodnar: "nieprzedawnienie przestępstw pedofilii zgodne z Konstytucją"

Rzecznik Praw Obywatelskich popiera nowelizację prawa dot. nieprzedawnienia przestępstw pedofilskich. Adam Bodnar stwierdza w wydanym w środę komunikacie, że taki zapis nie stoi w sprzeczności z Konstytucją. To kolejny głos po emisji filmu "Tylko nie mów nikomu", który obnażył przypadki pedofilii w polskim Kościele.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich) popiera nowelizację prawa
Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich) popiera nowelizację prawa (East News, Fot: Stefan Maszewski/Reporter)
WP

Rzecznik zwrócił uwagę, że przepis dot. przedawnienia ścigania takich przestępstw wynika wyłącznie z prawa karnego. Natomiast Ustawa Zasadnicza "nie wprowadza obowiązku stosowania przedawnienia, nie daje też nikomu prawa do przedawnienia" - stwierdził Adam Bodnar.

W tym miejscu powołał się na art. 83 Konstytucji (Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej), który według RPO wprowadza "konieczność poniesienia kary za popełniony czyn w przypadku naruszenia prawa".

Adam Bodnar uzasadnił także możliwość rezygnacji z przedawnienia ścigania pedofilii. Według Bodnara "rozwiązanie to może znajdować szczególne uzasadnienie właśnie w odniesieniu do czynów pedofilskich, w przypadku których złożenie zawiadomienia do organów ścigania często wymaga od pokrzywdzonego nie tylko uzyskania pełnoletniości, ale także pełnej umysłowej dojrzałości".

WP

Zobacz także: Księża przepraszają i dziękują. Sekielski odczytuje SMS na antenie

Zdaniem Bodnara w przypadku takich przestępstw upływ czasu wpływa na zwiększenie szansy na złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, a w efekcie do ukarania sprawcy. "Nie bez znaczenia jest też panująca w danym czasie atmosfera społeczna, która może zarówno zachęcać, jak i zniechęcać do zawiadamiania o przestępstwach, kiedy może to zostać poczytane jako atak na instytucje cieszące się powszechnym szacunkiem" - dodaje Rzecznik Praw Obywatelskich.

WP

We wtorek Adam Bodnar postanowił dołączyć do akcji WP #OczekujeReakcji. Domagamy się w niej konkretnych decyzji ze strony państwa oraz Kościoła ws. ujawnionych w dokumencie przypadków wykorzystywania seksualnego.

Do naszej akcji "Obejrzałam/em film Sekielskiego. Oczekuję stanowczej reakcji!" możecie dołączyć TUTAJ.

"Tylko nie mów nikomu" wielkim sukcesem

W ciągu pięciu dni od swojej premiery, dokument "Tylko nie mów nikomu", który obnaża przypadki pedofilii w polskim Kościele, został wyświetlony ponad 15 milionów razy w serwisie YouTube. Film zmusił do reakcji przywódców polskiego Kościoła i liderów największych partii politycznych.

WP

Oczekuję, jako członek wspólnoty [Kościoła - red.], natychmiastowego rozliczenia tak sprawców, jak i tych hierarchów, którzy ich ochraniali i ochraniają po dziś. Mam też nadzieję, że jutro, o 6.00 rano, do drzwi oprawców przedstawionych w filmie Sekielskiego zapuka policja" - pisał na Facebooku Paweł Kukiz.

- Poruszający i mocny - tak film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" ocenił Joachim Brudziński. Minister spraw wewnętrznych zapewnił, że prokuratura jeszcze raz przygląda się osobom, których wątki zostały w nim poruszone. - Zero tolerancji dla tych wszystkich kreatur, które w ten sposób tak dramatyczny i traumatyczny krzywdzą dzieci - zapewniał na konferencji szef MSWiA.

"Tylko nie mów nikomu" w Telewizji WP

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

WP

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP