Trwa ładowanie...
ds6wu30

ABW deportowała z Polski obywateli Tadżykistanu. Planowali zamach

Po śledztwie ABW podjęto decyzję o deportowaniu z Polski obywateli Tadżykistanu. Mężczyźni związani byli z tzw. Państwem Islamskim i mogli prowadzić działanie o charakterze terrorystycznym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ABW przeprowadziło śledztwo ws. obywateli Tadżykistanu. Podjęto decyzję o ich deportowaniu / foto ilustracyjne
ABW przeprowadziło śledztwo ws. obywateli Tadżykistanu. Podjęto decyzję o ich deportowaniu / foto ilustracyjne (Getty Images)
ds6wu30

O sprawie informuje portal tvp.info. Na początku września troje Tadżyków zostało deportowanych z Polski do kraju pochodzenia. O zatrzymaniu przez Straż Graniczną czterech obywateli Tadżykistanu, którzy zdaniem ABW sympatyzowali i popierali działalność tzw. Państwa Islamskiego, głośno było na początku maja.

Piąty członek grupy trafił w ręce śledczych pod koniec czerwca dzięki międzynarodowej współpracy służb kontrterrorystycznych. Mężczyzna wyjechał z Polski w grudniu 2019 r. ABW ustaliła wówczas, że planował on wyjazd do Syrii.

Śledczy dowiedzieli się jednocześnie, że grupa werbowała konwertytów na Islam do tego, by na terenie Polski przeprowadzali zamachy terrorystyczne. Służby podejrzewają związek Tadżyków z tzw. Państwem Islamskim.

ds6wu30

Aleksandra Kwaśniewska jak Kinga Duda? Były prezydent o jej uwagach. "Były dla mnie ważne"

ABW wnioskowało o powrót Tadżyków

Z informacji tvp.info wynika, że już na początku kwietnia tego roku szef ABW wnioskował do ministra spraw wewnętrznych, by wydał decyzję o zobowiązaniu pięciu Tadżyków do powrotu do kraju ojczystego i zakazie ich ponownego wjazdu na terytorium RP oraz innych państw strefy Schengen. Taką decyzję wydano miesiąc później.

ds6wu30

Portal podkreśla jednocześnie, że zakaz taki obowiązuje przez pięć lat. Trzech mężczyzn zostało wpisanych do "wykazu osób niepożądanych na terytorium RP". Wobec dwóch pozostałych wykonanie decyzji o wydaleniu zostało wstrzymane z uwagi na odwołanie złożone przez ich pełnomocnika do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: tvp.info

ds6wu30

Podziel się opinią

Share
ds6wu30
ds6wu30
Więcej tematów