PolskaAbsurdalna sytuacja w NFZ. Zmarli lekarze masowo wystawiają recepty

Absurdalna sytuacja w NFZ. Zmarli lekarze masowo wystawiają recepty

• Zmarli lekarze w 2015 r. "wystawili" ponad 75 tys. recept
• Raport NIK, podczas kontroli NFZ, znalazł wiele nieprawidłowości dotyczących weryfikacji wydawanych świadczeń
• NIK: zalecenia w tej sprawie skierowaliśmy bezpośrednio do prezesa NFZ
• Raport wykazał także ponad 11 tys. recept, które zostały wydane na zmarłych pacjentów
• Na nieprawidłowości w systemie weryfikacji NIK zwracała uwagę już w 2014 roku
• NFZ nie ustosunkował się jeszcze do wykrytych uchybień

Absurdalna sytuacja w NFZ. Zmarli lekarze masowo wystawiają recepty
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

06.12.2016 | aktual.: 06.12.2016 15:19

NIK kontroluje służbę zdrowia systematycznie. W spisie nieprawidłowości, które zostały wyszczególnione w ostatnim raporcie, jedna z nich budzi wyjątkowe zdziwienie. Zmarli lekarze masowo wystawiają recepty. Absurdalną praktykę udało się wychwycić kontrolerom, którzy porównali PESEL-e osób zmarłych, pozyskane z ministerstwa spraw wewnętrznych i NFZ, z danymi osób, które wystawiały, bądź na które wystawiono świadczenia.

Ponad 75 tys. recept na kwotę prawie 6 tys. zł zostało wystawionych przez lekarzy, którzy już nie żyją. Ponad 11 tys. recept (na kwotę 708 tys. zł), zostało wypisanych na nazwiska zmarłych już pacjentów. Jak doszło to tak dziwnej sytuacji? - Zalecenia dotyczące rozwiązania sprawy skierowaliśmy bezpośrednio do prezesa NFZ - poinformowało Wirtualną Polskę biuro prasowe Najwyższej Izby Kontroli.

NFZ powinien sukcesywnie przeprowadzać analizy dotyczące nietypowych zjawisk w zakresie refundowanych recept. - Wiemy, że dopiero w trakcie naszej kontroli zostały wszczęte czynności wyjaśniające w oddziałach wojewódzkich Funduszu - zaznacza biuro prasowe NIK. Do końca I półrocza 2016 roku NFZ miał także wdrożyć Rejestr Usług Medycznych, który powinien zapewnić autoryzację wykonania świadczenia przez Fundusz. Mimo że wprowadzenie programu RUM zostało przewidziane w ustawie o systemie informacji o ochronie zdrowia, system nie został uruchomiony. Nieprawidłowości związane z rozliczeniami świadczeń, w skali roku, mogą osiągać kwotę nawet 650 tys. zł.

Na nieskuteczną weryfikację i autoryzację recept, Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę już podczas kontroli w 2014 roku. Częste zmiany koncepcji informatyzacji systemu NFZ skutecznie zablokowały wprowadzenie odpowiedniego schematu weryfikacji i autoryzacji recept, do których w czasie rzeczywistym miałby dostęp lekarz oraz pacjent.

Jak zauważyła NIK, Fundusz nie prowadzi także żadnej weryfikacji, czy recepta o danym numerze nie została już zrealizowana na terenie innego oddziału. W związku z tym może dochodzić do sytuacji, w których pacjent tę samą receptę zrealizuje kilka razy. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie systemu baz numerów recept. Wówczas każda apteka mogłaby m.in. weryfikować wykorzystanie każdej z nich. W tym momencie jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe. Wynika to m.in. ze zmian legislacyjnych dotyczących funkcjonowania e-recepty.

- Wątpliwości budzą też m.in. przypadki realizacji przez jednego pacjenta 881 recept w ciągu roku oraz wystawienie przez jednego lekarza ok. 34 tys. recept w 2015 roku - mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Na wyjaśnienie i komentarz Narodowego Funduszu Zdrowia czekaliśmy dwa dni. W momencie opublikowania artykułu nie dostaliśmy odpowiedzi na zadane przez WP pytania.

nfzsłużba zdrowiarecepty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)