Trwa ładowanie...
14-11-2012 12:54

Abp Zygmunt Zimowski: w katolickich placówkach dokonywano aborcji

W katolickich placówkach służby zdrowia - pod wpływem nacisków politycznych - dokonywano w przeszłości aborcji. Ujawnił to przewodniczący watykańskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, arcybiskup Zygmunt Zimowski. Wiadomość poruszyła włoską opinię publiczną. Włoski dziennik "Il Messaggero" zauważa, że wszystko wskazuje na to, iż do nacisków politycznych dochodziło ze strony lokalnych władz, które chciały "dołączyć do szpitalnych praktyk także te, niezgodne z nauką Kościoła".

Abp Zygmunt Zimowski: w katolickich placówkach dokonywano aborcjiŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
dv9l44x
dv9l44x

To pierwszy raz, gdy wysoki dostojnik Kościoła katolickiego przyznaje, że kościelne placówki służby zdrowia nie zawsze postępowały zgodnie z katolicką moralnością - podkreślają media. Arcybiskup nie ujawnił, gdzie konkretnie dochodziło do przypadków przerywania ciąż. - Nie możemy powiedzieć, gdzie i ile było katolickich placówek, które łamały katolicką doktrynę - mówił Zimowski. Włoskie media informowały z kolei, że aborcje miały być dokonywane w mediolańskim szpitalu San Raffaele.

Abp Zimowski przyznał, że są to przypadki "nikczemne i godne pożałowania". Dodał również, że otrzymywali sygnały o dokonywaniu aborcji nie tylko we włoskich placówkach katolickich. Sprawa ma dotyczyć placówek na całym świecie.

- Pod wpływem nacisków politycznych w niektórych katolickich placówkach służby zdrowia być może praktykowano aborcję - powiedział ks. arcybiskup. Jak dodał, kiedy do Watykanu docierały wiadomości na temat tych "pożałowania godnych" przypadków, starano się je weryfikować, a następnie, w porozumieniu z Kongregacją nauki wiary, podejmowano odpowiednie kroki, ale zawsze z porozumieniem z lokalnym kościołem. Hierarcha nie ujawnił więcej szczegółów.

Arcybiskup Zimowski mówił o tym, przedstawiając program organizowanej przez jego radę tradycyjnej listopadowej konferencji, tym razem poświęconej problemom szpitali.

dv9l44x

Na całym świecie istnieje ok. 120 tysięcy katolickich placówek służby zdrowia (szpitale, przychodnie, lecznice). Dziennik "Il Messggero" zauważa, że wszystko wskazuje na to, że do nacisków politycznych dochodziło ze strony lokalnych władz, które chciały "dołączyć do szpitalnych praktyk także te, niezgodne z nauką Kościoła". Sekretarz papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Jean-Marie Mupendawatu,wezwał wszystkich pracowników katolickich placówek do ujawnienia informacji na temat praktyk przerywania ciąż.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj