PolskaAbp Życiński: protestujmy przeciwko zmianom w TVP

Abp Życiński: protestujmy przeciwko zmianom w TVP

Arcybiskup Józef Życiński skrytykował zmiany kadrowe w regionalnych ośrodkach TVP i zaapelował do ludzi kultury o protest przeciwko stylowi tych zmian. To reakcja metropolity lubelskiego przeciwko odwołaniu dyrektora lubelskiego ośrodka TVP Tomasza Rakowskiego.

Abp Życiński: protestujmy przeciwko zmianom w TVP
Źródło zdjęć: © PAP

10.02.2009 | aktual.: 10.02.2009 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Apeluję do twórców kultury o protest przeciwko obecnie stosowanym metodom zwalniania ludzi kompetentnych i uczciwych, których jedyną wadą jest to, że nie szukali schronienia pod skrzydłami opiekuńczych partii - powiedział abp Życiński, który jest członkiem Papieskiej Rady Kultury.

Metropolita odniósł się do decyzji zarządu TVP o odwołaniu ze stanowiska dyrektora lubelskiego ośrodka Tomasza Rakowskiego. Na jego miejsce powołano Dariusza Sienkiewicza, który w przeszłości był asystentem ówczesnego posła Samoobrony Bolesława Borysiuka (obecnie Partia Regionów).

Zdaniem abpa Życińskiego zmiany w regionalnych ośrodkach przypominają praktyki rodem z PRL, "gdzie kryterium partyjności staje się najważniejsze". Jak dodał, partie, które obecnie usiłują "wprowadzać czystkę" w telewizji, "wpisały się w egzotyczne sojusze, które szybko zostały ośmieszone".

- Teraz usiłują eksperymentować na kulturze, gdzie mniej osób jest zainteresowanych protestem. Jeśli nie zrobią tego elity kulturalne, nie zrobi tego nikt - powiedział metropolita. Zaznaczył, że ma na myśli m.in. intelektualistów, ludzi sztuki, twórców filmowych, teatralnych, znanych profesorów.

Metropolita lubelski podkreślił, że należy wyrazić "żywy sprzeciw" przeciwko sytuacji, w której "grono tych, którzy przegrali w sojuszach politycznych, tytułem pocieszenia wzięło sobie telewizję" i zachowuje się tak, jakby to była prywatna własność.

Metropolita powiedział, że spotkał się z przedstawicielami pracowników lubelskiego ośrodka telewizyjnego, którzy protestują przeciwko odwołaniu Rakowskiego ze stanowiska. Większość załogi już przed miesiącem podpisała się pod listem skierowanym do zarządu TVP, w którym wyraziła swoje zadowolenie ze sposobu zarządzania ośrodkiem przez Rakowskiego. - Są to wartości, których nie wolno nam lekceważyć - zaznaczył metropolita.

Odwołany 9 lutego Tomasz Rakowski został szefem lubelskiego ośrodka TVP w listopadzie 2006 r. Wcześniej był rzecznikiem prasowym prezydenta Lublina Andrzeja Pruszkowskiego z PiS. Rakowskiego zastąpił Dariusz Sienkiewicz, były asystent posła Bolesława Borysiuka, a także członek Rady Programowej lubelskiego ośrodka telewizji.

Miejsce zastępcy dyrektora, którym był Tadeusz Doroszuk, zajął Paweł Chromcewicz - były redaktor naczelny "Dziennika Wschodniego" i "Kuriera Lubelskiego" oraz były dziekan wydziału zamiejscowego w Lublinie Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza

Nowy zarząd TVP wymienił już dyrektorów w 13 z 16 regionalnych oddziałów TVP.

Komentarze (0)